Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 2-2: Ο Γιόβετιτς έδωσε το ευρωπαϊκό εισιτήριο στους «ερυθρόλευκους»

Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός έμειναν στην ισοπαλία με 2-2 για την 10η αγωνιστική των play offs της Super League, με τους ερυθρόλευκους να παίρνουν το ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Αν και ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 2-0 ο Ολυμπιακός κατάφερε να επιστρέψει στο ματς.

Στα πρώτα 45 λεπτά ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος και βρήκε γκολ στο τέλος του ημιχρόνου.

Οι πράσινοι μπήκαν δυνατά επιβάλλοντας τον δικό τους ρυθμό.

Ο Γερεμέγιεφ στο 4′ λεπτό βγήκε πλάγιο τετ α τετ αλλά ο Τζολάκης απέκρουσε.

Λίγα λεπτά (26′) μετά και πάλι ο Γερεμέγιεφ έφυγε εντελώς μόνος, αλλά το τελείωμά του ήταν κάκιστο χάνοντας άλλη μία τεράστια ευκαιρία.

Η μοναδική καλή στιγμή του Ολυμπιακού ήρθε στο 30′ με τον Καρβάλιο να μην πηδάει στο σωστό χρόνο μετά την σέντρα του Φορτούνη και αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Δύο ακόμα μεγάλες ευκαιρίες είχε ο Παναθηναϊκός, αρχικά με τον Μαντσίνι (39′), με τον Τζολάκη να απομακρύνει την βολίδα του και τέσσερα λεπτά μετά ο Μπακασέτας είδε το σουτ του να χτυπά στο δοκάρι.

Το γκολ για τους πράσινους ήρθε στο 48′ με τον Μπακασέτα να ευστοχεί από την άσπρη βούλα μετά το μαρκάρισμα του Ρίτσαρντς στον Μαντσίνι.

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός πέτυχε και δεύτερο γκολ μετά την άψογη ενέργεια του Μπερνάρ και το εξαιρετικό του τελείωμα (59′).

Ο Ολυμπιακός πριν μειώσει στο σκορ, είχε δοκάρι με τον Ποντένσε.

Στο 73′ ήρθε το 2-1 με τον Ποντένσε να πετυχαίνει ένα καταπληκτικό γκολ κρεμώντας τον Λοντίγκιν έξω από την περιοχή.

Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε τον Παναθηναϊκό σε 2-2 με πρωταγωνιστή τον Ποντένσε (81′).

Ο Πορτογάλος σέντραρε και ο Γιόβετιτς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 88′ ο Ολυμπιακός έμεινε με παίκτη λιγότερο καθώς ο Ποντένσε αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Έτσι οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από έναν βαθμό και ο Ολυμπιακός κατέκτησε την 3η θέση του πρωταθλήματος, αφήνοντας 4ο τον Παναθηναϊκό.