Τop 10 γκολ στο 90′ την τελευταία 20ετία στη Super League!

Δεν χρειάζεται να πούμε και πολλά για την αξία ενός γκολ λίγα λεπτά πριν τη λήξη ενός αγώνα. Πιθανότατα αυτή η στιγμή πραγματικής ηδονής για κάθε φίλαθλο να αποτελεί και την πεμπτουσία του ποδοσφαίρου! Γι αυτό και διαλέξαμε 10 κορυφαίες στιγμές στο ελληνικό πρωτάθλημα. Διαλέξαμε 10 γκολ που καθόρισαν ντέρμπι, έδωσαν τίτλους, ευρωπαϊκά εισιτήρια και παραμονές στην κατηγορία.

10. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 2-1, ΜΑΡΙΝ 90+3, 1η αγωνιστική 2016-17

Ο τρόπος με τον οποίο μια ομάδα θα ξεκινήσει το πρωτάθλημα είναι πολύ σημαντικός. Δεν προδικάζει φυσικά κάποια εξέλιξη το αποτέλεσμα της 1ης αγωνιστικής ωστόσο ο μετέπειτα πρωταθλητής για τη σεζόν 2016-17 Ολυμπιακός πήρε μεγάλη ώθηση από το γκολ του Μάρκο Μάριν 2 μόλις λεπτά πριν τη συμπλήρωση του έξτρα χρόνου κι ενώ ο Αστέρας είχε βάλει δύσκολα στον Ολυμπιακό με το υπέρ του 0-1, το οποίο διατηρούσε μέχρι το 54ο λεπτό και την ισοφάριση του Φορτούνη.

9. ΠΑΟΚ – ΞΑΝΘΗ 1-0, ΙΒΙΤΣ 90′, 9η αγωνιστική 2009-10

Μπορεί ο δικέφαλος του Βορρά τη σεζόν εκείνη να τερμάτισε στην 3η θέση, πίσω από Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό, μπορεί το ματς με την Ξάνθη να διεξήχθη στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής και να μη σήμαινε και τόσο πολλά, ωστόσο ένα γκολ στο 90′ και μάλιστα στο γήπεδο της Τούμπας πάντα έχει αξία να το δει κανείς για την ατμόσφαιρα που δημιουργείται! Βλάνταν Ίβιτς για το 1-0 και μετά κόλαση!

8. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 0-1, ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ 89′, 24η αγωνιστική 2006-07

Η σεζόν 2006-07 δεν ήταν καλή για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος τερμάτισε 3ος πίσω από Ολυμπιακό και ΑΕΚ. Παρόλα αυτά ποιος φίλος του Παναθηναϊκού μπορεί να ξεχάσει το γκολ του Δημήτρη Παπαδόπουλου ένα λεπτό πριν το 90′, που ”πάγωσε” όλο το ”Καραϊσκάκης”;! Τα ντέρμπι είναι άλλη ιστορία! Και γκολ σαν αυτό δεν τα ξεχνάς εύκολα!

7. ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-1, ΧΑΣΑΝ 90′, 23η αγωνιστική 2019-20

Υπάρχουν τα ”γκολ-μισός τίτλος”. Και ο Χασάν έβαλε ένα τέτοιο για λογαριασμό του Ολυμπιακού στο Περιστέρι. Λίγες αγωνιστικές πριν το φινάλε, ο Αιγύπτιος φορ σημείωσε ίσως το πιο σημαντικό γκολ της χρονιάς, η οποία είχε αίσιο τέλος για τον Ολυμπιακό με την κατάκτηση του πρωταθλήματος με τους Πειραιώτες να ξεπερνούν με δυσκολία το εμπόδιο του 2ου, ΠΑΟΚ.

6. ΑΡΗΣ – ΑΕΚ 3-2, ΓΚΑΡΣΙΑ 90+3, 9η αγωνιστική PLAYOFFS 2021-22

Γκολ-Ευρώπη! Σε μια ματσάρα που δεν ξεχνιέται με τίποτα, ο Γκαρσία ολοκλήρωσε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων μια επική ανατροπή για λογαριασμό του Άρη, ο οποίος βρέθηκε πίσω στο σκορ μέχρι το 84′ αλλά το απίστευτο φινάλε της αναμέτρησης έβαλε ”φωτιά” στο ”Βικελίδης”!

5. ΑΕΚ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-2, ΜΑΝΤΑΛΟΣ 90′, 5η αγωνιστική 2017-18

Τι ματς κι αυτό! Ο Μάνταλος στο 90ο λεπτό ολοκληρώνει μία φανταστική ανατροπή για την ΑΕΚ! Είχε προηγηθεί το απίστευτο απευθείας φάουλ του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου. Μόλις 5η αγωνιστική αλλά αυτή η φοβερή ανατροπή για τους ”κιτρινόμαυρους” έδειχνε ότι ήταν η χρονιά τους! Και πράγματι η ΑΕΚ στέφθηκε πρωταθλήτρια μετά από πάρα πολλά χρόνια!

4. ΟΦΗ – ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ 3-2, ΝΑΜΠΙ 90+5, Μπαράζ υποβιβασμού 2018-19

Έχουμε κι από παραμονές! Ο ΟΦΗ κι ο Πλατανιάς έπαιξαν τη ματσάρα της χρονιάς και ο Ναμπί στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων έσωσε μία ολόκληρη χρονιά για τους Ηρακλειώτες! Να σημειωθεί πως στο συγκεκριμένο ”θρίλερ” στις καθυστερήσεις δεν σημειώθηκε ένα αλλά δύο (!) γκολ με τον Παπανικολάου να ισοφαρίζει για τον Πλατανιά στο 1ο λεπτό του έξτρα χρόνου. Αξέχαστο ματς!

3. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΕΛ 2-1, ΜΗΤΡΟΓΛΟΥ 90′, 28η αγωνιστική 2007-08

Ο Κώστας Μήτρογλου συστήθηκε για την εντυπωσιακή του συνέχεια με γκολ-λύτρωση στο 90ο λεπτό! Γκολ που ουσιαστικά έδωσε τον τίτλο του πρωταθλήματος στην ομάδα του σε μία πολύ ανταγωνιστική σεζόν.

2. ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 1-2, ΟΛΙΣΑΝΤΕΜΠΕ 89′, 29η αγωνιστική 2003-04

Ο αγαπημένος της κερκίδας Εμάνουελ Ολισαντέμπε και MVP της κατάκτησης του double για τον Παναθηναϊκό, σημείωσε το πιο κρίσιμο γκολ και έκανε τον Κορυδαλλό…. ”Λεωφόρο” με τους φίλους της ομάδας να εισβάλλουν στον αγωνιστικό χώρο τρελαμένοι από τη χαρά τους! Δεν ξεχνιέται με τίποτα!

1. ΠΑΟΚ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 1-2, ΟΛΙΣΑΝΤΕΜΠΕ 90+3, 27η αγωνιστική 2003-04

Δύο αγωνιστικές πίσω. Ίδια ομάδα, ίδιος παίκτης, ίδιο αποτέλεσμα, ίδια -ίσως και περισσότερη- τρέλα!Ο ”Μανωλάκης” πήρε ξανά το ”όπλο” του και με διαγώνιο σουτ κυριολεκτικά ”at the buzzer” έκανε την Τούμπα να σιγήσει! Οι πανηγυρισμοί των παικτών του Παναθηναϊκού τα λένε όλα! Οι συμπαίκτες του Ολισαντέμπε -όπως και οι αντίπαλοί του στη φάση- δυσκολεύτηκαν αρκετά να τον πιάσουν στον πανηγυρισμό του ”χρυσού γκολ” αλλά λίγο αργότερα ο ένοχος ”συνελήφθη”.

Αυτό είναι το ποδόσφαιρο των συγκινήσεων!