Κύπελλο Ελλάδος: Ισοπαλίες σε Σέρρες και Λαμία, αγκαλιά με την πρόκριση ο Πανσσεραϊκός

Κύπελλο

Η αναμέτρηση των ομάδων της τρίτης κατηγορίας και η μάχη Λαμία – Καλλιθέα έληξαν ισόπαλες, ενώ ο Πανσερραϊκός κυριάρχησε του Απόλλωνα Πόντου με 3-0.

Απόλλων Παραλιμνίου 2-2 Άγιος Νικόλαος

Στο ιστορικό παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων της Γ’ εθνικής δεν υπήρξε νικητής. Ο Γκέκας άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με εξαιρετικό τακουνάκι στο 11’ για να ισοφαριστεί 5 λεπτά αργότερα από τον Μηνά με πολύ όμορφο σουτ. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Γκέκας ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα στο 62’, νικώντας τον Γιαγκιόζη και δίνοντας ξανά προβάδισμα στον Απόλλωνα, όμως ο Σέχου με ένα εκπληκτικό σουτ, στο παραθυράκι του Νομικού, έκανε το τελικό 2-2 στο 76ο λεπτό.
Όλα είναι ανοιχτά ενόψει της ρεβάνς στις 10 Ιανουαρίου στην έδρα των Κρητικών, με τον νικητή του παιχνιδιού να γράφει ιστορία, καθώς θα γίνει η πρώτη ομάδα στην ιστορία της διοργάνωσης, που προκρίνεται στους 8, ενώ αγωνίζεται στην τρίτη κατηγορία. Στην επόμενη φάση, όποια εκ των δύο ομάδων προκριθεί, θα αντιμετωπίσει τον νικητή της αναμέτρησης Λαμία – Καλλιθέα.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Απόλλων Παραλιμνίου (Νίκος Καραμπετάκης): Νομικός, Τσομαχασβίλι, Κουτζαβασίλης, Κωνσταντινίδης, Γκούμας, Γεωργιάδης, Γκέκας (73΄ Κιουτσεκτσίδης), Ελέζι (80΄ Καρατλίδης), Πέτρου, Παπαδόπουλος, Τζαμπέγια (89΄ Γάκης)

Άγιος Νικόλαος (Μανώλης Σκύβαλος): Γιαγκιόζης, Γωνιωτάκης (63΄ Τσανάι), Ζέλιος, Φουκαράκης, Λάμπρου, Μπότε (86΄ Νοκάι), Κίττος, Μπαράτα (71΄ Σέχου), Μελισσόπουλος (86΄ Τζιλάι), Μηνάς, Χίσι

Λαμία 1-1 Athens Καλλιθέα

Ισόπαλες ήρθαν οι δύο ομάδες, στο «Αθ. Διάκος», με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ, ωστόσο η ομάδα της Φθιώτιδας, κατόρθωσε να πάρει την ισοπαλία και να αφήσει ανοιχτούς λογαριασμούς για τον επαναληπτικό αγώνα στο «Ελ Πάσο». Στο πρώτο ημίχρονο, η Λαμία ήταν αυτή με την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τις ευκαιρίες των Γιακουμάκη και Μανούσο, είτε να σώζονται από τον Πάντο, είτε να καταλήγουν δίπλα από το δοκάρι, στο 13’ και 23’ αντίστοιχα. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να γίνουν πιο απειλητικοί με σουτ του Νίλι να πηγαίνει πάνω από την εστία, μετά από κόντρα, καθώς και με άστοχο σουτ του Λουκίνα στο 75’. Εν τέλει, με μια μαγική ενέργεια του Ντεμέτριους, ο οποίος πέρασε τρεις αντιπάλους και έδωσε έτοιμη ευκαιρία στον Λουκίνα, η Καλλιθέα πήρε το προβάδισμα στο 80’. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σωθούν, με την κεφαλιά του Μπεχαράνο, έπειτα από σέντρα του Σλίβκα. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά, στην τελευταία φάση του αγώνα, ωστόσο το πλασέ του Κυνηγόπουλου σταμάτησε στο δοκάρι.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Λαμία (Σάββας Παντελίδης): Γκαραβέλης, Σιμόν (84′ Προβυδάκης), Αντέτζο, Κορνέζος, Γκοράνοφ (62′ Μποάκι), Νούνιες, Τζανδάρης (61′ Σλίβκα), Ντε Βινσέντι,Γιακουμάκης (46′ Μπεχαράνο), Τσιλούλης (61′ Σαραμαντάς), Μανούσος

Καλλιθέα (Γιώργος Σίμος): Πάντος, Μανθάτης, Καινούργιος (70′ Βασιλούδης), Ευαγγέλου, Κολτσίδας, Σαντάνα (54′ Μπουλούλης), Νίλι, Τσιντώνης (89′ Χατζιδίμπας), Κωστανάσιος (71′ Λουκίνας), Ντεμέτριους (89′ Λάσκαρης), Κυνηγόπουλος

Πανσερραϊκός 3-0 Απόλλων Πόντου

Στην αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων της Super League 2, ο Πανσερραϊκός αναδείχθηκε νικητής απέναντι στον Απόλλωνα με μία ολοκληρωτικά καλύτερη εμφάνιση. Ο Κανίς έκανε το 1-0 στο 11’ με υπέροχη πάσα του Μασκανάκη που άνοιξε την άμυνα των φιλοξενούμενων, ενώ για το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να απειλήσουν την εστία του Κατσικά. Στο 48’ η ομάδα από τις Σέρρες διπλασίασε τα τέρματά της με γκολ του Κατσαντώνη, αλλά υποδείχθηκε οφσάιντ, παρόλα αυτά, 3 λεπτά αργότερα, έπειτα από ασιστ του Κανίς, ο Κατσαντώνης, σκοράρει με τακουνάκι γράφοντας το 2-0. Το τελικό 3-0 έγραψε ο Σοφιανός, από κοντά, στο 79’ έπειτα από σέντρα του Στίντα. Οι Σερραίοι, πάνε με άνεση στον επαναληπτικό αγώνα και με την πρόκριση σχεδόν σίγουρη, όπου αν προκριθεί, θα έρθει αντιμέτωπη με τον νικητή του