Το 3-0 της Opap arena εξ αρχής φάνταζε πολύ δύσκολο να ανατραπεί και μόνο ένα πασχαλινό θαύμα θα έδινε την πρόκριση στους ερυθρόλευκους. Αυτό δεν ήρθε με τον Ολυμπιακό να αποχαιρετά με ψηλά το κεφάλι τη διοργάνωση και την ΑΕΚ να καλπάζει προς το ντάμπλ.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, δείχνοντας διψασμένος για ένα γκολ που θα τον έβαζε για τα καλά στο κυνήγι της πρόκρισης. Στο 7ο λεπτό μάλιστα, θα κάνει αισθητή την υπεροχή του με ένα σουτ του Χουάνγκ να περνά λίγο έξω από την εστία του Στάνκοβιτς. Στο 11′ η ΑΕΚ θα προβεί σε μια αναγκαστική αλλαγή, με τον Μοχαμάντι να μην μπορεί να συνεχίσει έπειτα από τραυματισμό και τον Χατζισαφί να περνά στη θέση του. Όσο περνούσαν τα λεπτά και το γκολ δεν ερχόταν, η ΑΕΚ έδειχνε να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο, με ένα σουτ του Τσούμπερ στο 26′ να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των δικτύων. Ένα λεπτό αργότερα, ωστόσο ο Βαλμπουενά με υπέροχη κεφάλια θα στείλει την μπάλα στην αριστερή γωνία του Στάνκοβιτς αξιοποιώντας με το καλύτερο τρόπο την σέντρα του Μπακαμπού. Στο 36′ ο Μπίελ θα εξαπολύσει ένα σουτ το οποίο θα περάσει πολύ έξω από το αριστερό δοκάρι του Στάνκοβιτς. Λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου, η ΑΕΚ θα έχει διπλή ευκαιρία για την ισοφάριση με τους Φερνάντες (45+2) και Πινέδα ( 45+3) ,με το σουτ του πρώτου και τη κεφαλιά του δεύτερου να περνούν λίγο έξω από την εστία του Πασχαλάκη.

Δεύτερο ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο θα βρει την ΑΕΚ να κυνηγά ένα γκολ, το οποίο θα καταστήσει άπιαστο όνειρο την πρόκριση του Ολυμπιακού. Στο 50′ ο Χατζισαφί θα κάνει ένα σουτ από την άκρη της μεγάλης περιοχής, με τον Πασχαλάκη να αποκρούει εντυπωσιακά. Ότι δεν κατάφερε να πετύχει ο παίκτης της ΑΕΚ, πέτυχε άθελά του ο Ουσεϊνού Μπα στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Το τρένο της πρόκρισης έδειχνε να απομακρύνεται με τον Ολυμπιακό να κυνηγά και πάλι 3 γκολ για να στείλει τον αγώνα στην παράταση. Στο 58′ ο Ολυμπιακός θα περάσει και πάλι μπροστά με τον Χουάνγκ να αξιοποιεί με τον καλύτερο τρόπο την πάσα του Φορτούνη, με την μπάλα να καταλήγει στην αριστερή γωνία του εμβρόντητου Στάνκοβιτς. Η τελευταία αξιόλογη φάση του παιχνιδιού θα έρθει στο 70′ για την ΑΕΚ με τον Τσούμπερ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε μετά από έλεγχο στο Var.

Πλέον η ΑΕΚ βρίσκεται στον τελικό, περιμένοντας τον ΠΑΟΚ, ο οποίος αν και δεν έχει εξασφαλίσει τυπικά την πρόκριση το 5-1 του πρώτου αγώνα δεν αφήνει πολλά περιθώρια στη Λαμία.