Ολυμπιακός-Ατρόμητος 4-1: "Σεληνιασμένος" Μαρσέλο πέτυχε δύο εκπληκτικά γκολ στην ευρεία νίκη των ερυθρόλευκων επί του Ατρομήτου

• 0
  • 1 views

Στο Γεώργιος Καραϊσκάκης Ολυμπιακός και Ατρόμητος κοντραρίστηκαν στο πρώτο παιχνίδι για την φάση των "16" του Κυπέλλου Ελλάδας με τους ερυθρόλευκους να παίρνουν ευρεία νίκη με 4-1 παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο. Το παιχνίδι είχε ρυθμό και αρκετές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, με τον Ολυμπιακό εμφανώς βελτιωμένο και τον πρώτη φορά βασικό Μαρσέλο να βρίσκεται σε δαιμονιώδη φόρμα πετυχαίνοντας δύο φανταστικά τέρματα. Ο Ατρόμητος να προσπάθησε να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις, αλλά δεν άντεξε στην πίεση των ερυθρόλευκων.

Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και μόλις στο 2ο λεπτό λόγο έλειψε ο Κώστας Φορτούνης να ανοίξει το σκορ με σουτ μέσα από την περιοχή. Οι Περιστεριώτες απάντησαν στην ευκαιρία των γηπεδούχων δύο λεπτά αργότερα όταν ο Ρομπάιγ αστόχησε προ κενής εστίας μετά από γύρισμα του Κεσχρίντα. Στο 7' ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση με ωραία ενέργεια και πλασέ με το δεξί του Πεπ Μπιέλ μετά από ασίστ του Εμβιλά.

Ο Ατρόμητος όμως αντέδρασε αμέσως και μετά από 4 λεπτά ισοφάρισε με κεφαλιά του Κιάρτανσον έπειτα από εκτέλεση φάουλ. Στο 21' το σουτ του Φορτούνη δεν ανησύχησε τον Γιαννιώτη, ενώ το σουτ του Ρομπάιγ από πλευράς Ατρομήτου αποσόβησε ο Τζολάκης στο 30'. Στο 35' η κεφαλιά του Μπακαμπού κατέληξε άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε ξανά η κεφαλιά του Γάλλου στο 42'. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Τζολάκης κατέβασε ρολά στο τετ α τετ με τον Ρομπάιγ κρατώντας το 1-1.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 50' ο Ολυμπιακός έκανε το 2-1 με εκπληκτικό σουτ του Μαρσέλο με το δεξί του πόδι εκτός περιοχής. Αυτό ήταν και το παρθενικό τέρμα του Βραζιλιάνου σταρ με τα ερυθρόλευκα στην πρώτη του συμμετοχή ως βασικός με τους Πειραιώτες. Έξι λεπτά αργότερα ο Μπακαμπού βρήκε δίχτυα μετά από ασίστ του Γκάρι Ροντρίγκες που είχε περάσει στη θέση του Αγκιμπού Καμαρά, αλλά ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ. Στο 65' ο Ολυμπιακός κλείδωσε το ματς με σουτ μέσα από την περιοχή του Γιουσέφ Ελ Αραμπί που μόλις είχε περάσει αλλαγή στο παιχνίδι κάνοντας το 3-1. Ένα λεπτό αργότερα ο MVP της αναμέτρησης Μαρσέλο σημείωσε ακόμη ένα φανταστικό γκολ παιρνώντας την μπάλα πάνω από τον προσωπικό του αντίπαλο και με δυνατό αριστερό σουτ κεραυνοβόλησε την εστία του Γιαννιώτη για το τελικό 4-1.

Με την νίκη του αυτή ο Ολυμπιακός απέκτησε ισχυρό προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι το Γενάρη.

Ο Μαρσέλο με τα δύο τέρματα που σημείωσε κόντρα στον Ατρόμητο έκανε και προσωπικό ρεκόρ καριέρας καθώς ήταν η πρώτη φορά που πετυχαίνει δύο γκολ κόντρα σε μια ομάδα.

Ολυμπιακός: Τζολάκης, Βρουσάι, Ρέτσος, Ντόι, Μαρσέλο, Εμβιλά, Κασάμι, Αγκιμπού Καμαρά, Μπιέλ, Φορτούνης, Μπακαμπού

Ατρόμητος: Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Ντε Μποκ, Χατζηισαΐας, Μαυρομμάτης, Γκονζάλες, Φριτζόνσον, Ροτάριου, Ρομπάιγ, Κιάρτανσον.