Παναθηναϊκός – Άρης 1-0: Κυπελλούχος ο ΠΑΟ μετά από έναν δραματικό αγώνα

Ο Παναθηναϊκός είναι κυπελλούχος Ελλάδας, νικώντας 1-0 τον Άρη στο άδειο Πανθεσσαλικό, σε ένα παιχνίδι με 3 αποβολές.

Σε ένα παιχνίδι γεμάτο ένταση και κόκκινες, χρειάστηκαν να περάσουν 97 λεπτά για να υπάρξει γκολ. Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να πιέζεται στο πρώτο μέρος όμως γρήγορα επανέφερε την ισορροπία. Στο δεύτερο μέρος δόθηκαν 3 κόκκινες κάρτες σε διάστημα 20 λεπτών, με τον Άρη να μένει με 9 παίκτες και τελικά να υποκύπτει στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων, χάρη στο γκολ του Βαγιαννίδη.

Πρώτο Ημίχρονο

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με κάποιες μέτριες μεταβιβάσεις, με αποτέλεσμα η κατοχή να αλλάζει διαρκώς και αυτό οφείλονταν σε έναν βαθμό στην κατάσταση του αγωνιστικού χώρου.

Η πρώτη τελική στο παιχνίδι ήρθε στο 5ο λεπτό, όταν μετά από κόρνερ του Άρη, η άμυνα του Παναθηναϊκού απομάκρυνε την μπάλα και ο Μοντόγια σούταρε από το ύψος της περιοχής, αλλά η κατάληξη ήταν πάνω από την εστία.

Ο Άρης συνέχισε να έχει το πάνω χέρι ως προς τις ευκαιρίες και απείλησε ξάνα στο 8′, με σουτ του Μορόν, χωρίς όμως να απειλήσει ιδιαίτερα τον Λοντίγκιν.

Στο 26ο λεπτό, ήρθε μια μεγάλη ευκαιρία για τους Θεσσαλονικείς, όταν ο Φαμπιάνο έκανε την κεφαλιά μετά από φάουλ του Σουλεϊμάνοφ. Ο Λοντίγκιν κατάφερε να αποκρούσει και στην συνέχεια η άμυνα απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Η απάντηση ήταν άμεση από τους Πράσινους. Ο Μαντσίνι απέφυγε έναν αμυντικό στο 27ο λεπτό και εκτέλεσε από μακριά, με τον Κουέστα να πέφτει σωστά και να μαζεύει.

Οι παίκτες του Κοντή συνέχισαν να απειλούν και είδαν τρία σουτ τους να σταματάνε στα σώματα. Πρώτα αυτό του Μπακασέτα κόπηκε και στην συνέχεια οι ευκαιρίες των Κώτσιρα και Πέρεθ, με την εκτέλεση του τελευταίου να απομακρύνεται από τον Μπράμπετς με τον κεφάλι.

Στο 43ο λεπτό ο Μορόν προσπάθησε να βγει στην αντεπίθεση, με τον Τσέριν να τον ανατρέπει και να τιμωρείται με κίτρινη, σταματώντας την ευκαιρία των κιτρινόμαυρων.

Δεύτερο Ημίχρονο

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το δεύτερο μέρος χωρίς αλλαγές, όμως στο 51′, ο Παναθηναϊκός έμεινε με 10 παίκτες.

Ο ήδη τιμωρημένος με κίτρινη Κώτσιρας, έκανε αντικανονική μαρκάρισμα στον Σαμόρα και η Φραπάρ τον τιμώρησε, αποβάλλοντας τον.

Ο Κόντης δεν έκανε αλλαγή, αλλά πέρασε τον Μαντσίνι στο δεξί άκρο της άμυνας, όπου έπαιζε ο Κώτσιρας.

Ο Άρης άμεσα εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό του πλεονέκτημα και στο 56′, ο Σαμόρα βγήκε μπροστά αλλά το σουτ του κόπηκε από τον Γεντβάι, με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ.

Ο πλάγιος επιθετικός των κιτρινόμαυρων αστόχησε άλλη μια φορά αργότερα, έπειτα από σέντρα του Σουλεϊμάνοφ, παρά το γεγονός ότι ήταν αμαρκάριστος.

Η πίεση του Άρη συνεχίστηκε, με τον Πέρεθ να κάνει το λάθος και την μπάλα να καταλήγει στον Μορόν. Ο Ισπανός εκτέλεσε αλλά το σουτ του ήταν αδύναμο, με τον Λοντίγκιν να ελέγχει την φάση στο 60′.

Στο 65ο λεπτό, οι Θεσσαλονικείς έμειναν και αυτοί με δέκα παίκτες, όταν ο Νταρίντα έκανε κακό μαρκάρισμα στον Αράο και είδε την δεύτερη κίτρινη.

Ο Μάντζιος άμεσα πέρασε στο παιχνίδι τον Βερστράτε, αντί του Γκαρσία, θέλοντας να αποφύγει την υπεροχή του ΠΑΟ στο κέντρο.

Στο 71′, ο Άρης είχε και δεύτερο παίκτη να αποβάλλεται, αυτή την φορά ο Ζουλ, αυτή την φορά με απευθείας κόκκινη.

Ο Μπακασέτας έκανε φάουλ στον Γάλλο και αυτός άπλωσε το πόδι του, χτυπώντας τον Έλληνα μεσοεπιθετικό, με την διαιτητή να το βλέπει και να τιμωρεί τον κεντρικό του Άρη.

Με το παιχνίδι να μπαίνει στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός πέρασε σε ρόλο κυνηγού και ο Άρης “μαζεύτηκε” πίσω.

Στο 79′, ο Μπερνάρ έκανε το ένα δύο με τον Χουάνκαρ και εκτέλεσε, αλλά η ευκαιρία του πέρασε στα εξωτερικά δίχτυα.

Δύο λεπτά μετά, ο Βραζιλιάνος έδωσε στον Ιωαννίδη, στο ύψος του πέναλτι και ο Έλληνας εκτέλεσε, υπό την πίεση του Φαμπιάνο, με την μπάλα όμως να περνάει άουτ.

Οι επιθέσεις συνέχισαν για το “Τριφύλλι”, με τον Αράο να πατάει περιοχή αλλά τον Κουέστα να ελέγχει την κατάσταση.

Η “λύτρωση” για τον Παναθηναϊκό ήρθε στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Βαγιαννίδης εκμεταλλεύτηκε το γύρισμα του Χουάνκαρ και από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να χρίσει τον Παναθηναϊκό κυπελλούχο Ελλάδας.

Η φάση ελέγχθηκε από το VAR για πιθανό οφσάιντ όμως αποδείχθηκε πως δεν υπήρχε παραβίαση, με την διαιτητή να δείχνει την σέντρα.

Οι Συνθέσεις

Παναθηναϊκός (Χρήστος Κόντης): Λοντίγκιν, Κώτσιρας, Γεντβάι, Αράο, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Τσέριν, Μπακασέτας, Μαντσίνι (Βαγιαννίδης 63′), Μπερνάρ, Ιωαννίδης

Αναπληρωματικοί: Ντραγκόβσκι, Βαγιαννίδης, Ούγκο, Αϊτόρ, Μλαντένοβιτς, Γερεμέγεφ, Τζούριτσιτς, Κυριόπουλος, Κάτρης

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Μοντόγια, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Οντουμπάτζο, Ζουλ, Νταρίντα, Γκαρσία (Βερστράτε 68′), Σαμόρα, Σουλεϊμάνοφ, Μορόν

Αναπληρωματικοί: Χουτεσιώτης, Ρόουζ, Βέλεθ, Φερέρι, Βερστράτε, Παναγίδης, Φετφατζίδης, Ανσαριφάρντ, Αγοραστός