Κρίσταλ Πάλας – Μάντσεστερ Σίτι 2-4: Έκανε το λάθος να προηγηθεί και το πλήρωσε

Η Μάντσεστερ Σίτι πήρε τη νίκη με ανατροπή κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας με 4-2, στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της Premier League. Αν και προηγήθηκε στο σκορ η γηπεδούχος δεν μπόρεσε να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα και δέχθηκε την ήττα.

Μόλις στο 3ο λεπτό η Σίτι βρέθηκε πίσω στο σκορ. Ο Ουάρτον με κάθετη μπαλιά βρήκε τον Ματέτα, ο οποίος με ατομική ενέργεια πέρασε την άμυνα των φιλοξενούμενων και με πλασέ νίκησε τον Ορτέγκα γράφοντας το 1-0.

Οι πολίτες όμως λίγα λεπτά αργότερα πέτυχαν το γκολ της ισοφάρισης. Ο Γκρίλις βρήκε μέσα στην περιοχή τον Ντε Μπρόινε, με τον ίδιο να σκοράρει με εκπληκτικό τρόπο, χωρίς να δίνει περιθώριο απόκρουσης στον Χέντερσον.

Στο 38′ και ενώ η Σίτι έλεγχε το ματς, η Πάλας βγήκε στην αντεπίθεση. Ο Ρόδρι έκανε το λάθος, ο Αγιού έκλεψε ψηλά και εκτέλεσε δυνατά, με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι.

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε στους φιλοξενούμενους οι οποίοι είχαν την κατοχή, αλλά όχι την αποτελεσματικότητα. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι γινόντουσαν επιθετικοί με αντεπιθέσεις.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο  Γκρίλις σέντραρε από τα αριστερά, ο Άντερσεν δεν έδιωξε καλά και ο Λιούις στο ριμπάουντ έκανε την ανατροπή με 2-1.

Στο 67′ η Σίτι πέτυχε και τρίτο γκολ. Ο Γκρίλις συνεργάστηκε με τον Ντε Μπρόινε, ο Βέλγος τροφοδότησε τον Χάαλαντ, ο οποίος με πλασέ νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα κάνοντας το 3-1.

Ο Γκρίλις έκανε το γύρισμα, ο Ρόδρι έστρωσε στον Ντε Μπρόινε κι αυτός με μονοκόμματο δυνατό σουτ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 4-1 στο 70΄, σημειώνοντας το 100ο του γκολ με την φανέλα της Σίτι.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο σκορ στο 86′. Ο Σλουπ έβγαλε σέντρα στον Εντουάρ και εκείνος με προβολή έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Ορτέγκα για το 2-4.