Οι Πράσινοι Αετοί "σόκαραν" την Αργεντινή!

• 0
  • 1 views

Απίστευτο και όμως αληθινό. Η Αργεντινή, το φαβορί για την κατάκτηση του Παγκοσμίου Κυπέλλου, υποτάχθηκε από την ομάδα της Σαουδικής Αραβίας, σπάζοντας το σερί των 36 παιχνιδιών.

Το αδιαφιλονίκητο φαβορί ήταν εξ αρχής η Αργεντινή, και αποδείχθηκε και στην πράξη. Το πρώτο ημίχρονο άνηκε αποκλειστικά στην ομάδα του Λιονέλ Σκαλόνι. Με τέσσερα γκόλ (1 κανονικό και 3 σωστά ακυρωθέν) πήρε το προβάδισμα.

1... 2... 3...φορές οφσαίντ.

Η παρέα του Λιονέλ Μέσι, άνοιξε άμεσα το σκορ από τα έντεκα μέτρα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος όπου και άνοιξε το σκορ. Από κει και πέρα το ασφυχτικό πρέσινγκ της Αργεντινής ήταν όλο και πιο έντονο. Το θετικό στοιχείο που είχε η Αραβία σε όλο το ημίχρονο, ήταν τα εξαιρετικά τεχνητό οφσάιντ.

Στο 22', 28' και στο 35' Λαυτάρο και Μέσι βρήκαν δίχτυα, αλλά για κακή τους τύχη ήταν και τις τρείς φορές ακάλυπτοι.

Σόκαρε τον πλανήτη η Αραβία.

Στην επανάληψη η Σαουδική Αραβία "γύρισε" τον διακόπτη και κατάφερε να κερδίσει την Αργεντινή. Μόλις τρία λεπτά μετά από την έναρξη του β΄ μέρους, οι τυπικά φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν, με ωραίο διαγώνιο πλασέ του Αλ Σεχρί, εκμεταλλευόμενος και την κόντρα στο σουτ.

Οι ρόλοι είχαν αντιστραφεί, η Αραβία πίεζε αρκετά. Το δεύτερο γκολ ήταν μονόδρομος μπροστά στο φάντασμα της Αργεντινής. Μετά το ριμπάουντ και την επέμβαση του Μαρτίνεζ, ο Αλ Νταουσάρι με ένα καταπληκτικό σουτ, έγραψε το 1-2.

Αυτό ήταν, το σερί της Αργεντινής που κρατούσε από το 2019 έσπασε από ένα μεγάλο αουτσάιντερ. Και πλέον τα πράγματα γίνονται πολύ δύσκολα για την πρωταθλήτρια Λατινικής Αμερικής.