Πορτογαλία – Ιρλανδία 3-0: Θετικό πρόσημο στην πρόβα τζενεράλε

0

Η Πορτογαλία επικράτησε εντός έδρας επί της Ιρλανδίας με 3-0, στην πρόβα τζενεράλε ενόψει του EURO 2024. Σκόρερ χρίστηκαν ο Ζοάο Φέλιξ και ο Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος σκόραρε δις.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Οι παίκτες του Ρομπέρτο Μαρτίνες μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο του «Μουνισιπάλ ντε Αβέιρο» και κατάφεραν να πετύχουν «δίχτυα» στο 13ο λεπτό με τον Φέλιξ. Εντούτοις, το τέρμα ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ.

Πέντε λεπτά αργότερα, οι Πορτογάλοι άνοιξαν το σκορ. Ο Μπρούνο Φερνάντες τροφοδότησε με υπέροχη πάσα τον Φέλιξ και ο επιθετικός της Μπαρτσελόνα σκόραρε με προσπάθεια ακριβείας για το 1-0.

Στο 29ο λεπτό, οι γηπεδούχοι απώλεσαν μία σημαντική ευκαιρία για να διπλασιάσουν το προβάδισμά τους, όταν το δυνατό σουτ του Φερνάντες κατέληξε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας του Κέλεχερ.

Οι Ιρλανδοί απείλησαν για πρώτη φορά στο 36ο λεπτό. Ο Άιντα «όπλισε» το πόδι του εντός περιοχής, ωστόσο δεν κατάφερε να βρει στόχο.

Στο τρίτο λεπτό του έξτρα χρόνου, ο Ρονάλντο σούταρε χαμηλά, με τον Κέλεχερ στην αρχή να αιφνιδιάζεται, αλλά να επεμβαίνει καθοριστικά.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με κεκτημένη ταχύτητα από το πρώτο μέρος, οι «Ίβηρες» πέτυχαν και άλλο τέρμα στο 50ο λεπτό. Ο Ρονάλντο πήρε τη μπάλα στα δεξιά της περιοχής και με υπέροχο τρόπο εκτέλεσε τον αντίπαλο κίπερ για το 2-0.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Ζότα μεταβίβασε προς τον Ρονάλντο και ο σούπερ σταρ της Πορτογαλίας σκόραρε, πετυχαίνοντας το δεύτερό του τέρμα στην αναμέτρηση.

Οι Πορτογάλοι συνέχισαν να κατέχουν την πρωτοβουλίας των κινήσεων και στο 74ο λεπτό, έχασαν μία ασύλληπτη ευκαιρία. Ο Ρονάλντο απέφυγε με εξαιρετικό τρόπο τον αντίπαλο του, αλλά το τελείωμά του πέρασε άουτ.