Σόου Βαλένσια στην πρεμιέρα, ισοπέδωσε το Κατάρ!

• 0
  • 2 views

Στο εναρκτήριο παιχνίδι του 22ου Παγκόσμιου Κυπέλλου, Κατάρ και Εκουαδόρ ήταν οι ομάδες όπου ξεκίνησαν τον θεσμό, όπου το Εκουαδόρ ήταν αυτό που κέρδισε (0-2) με τον Βαλένσια να πυροβολεί δις.

Τον πρωταγωνιστό ρόλο στο πρώτο ημίχρονο είχε το Εκουαδόρ. Η ομάδα του Γκουστάβο Αλφάρο έκανε τα πάντα σωστά, σημείωσε δύο γκολ με τον εκπληκτικό Βαλένσια.

Το Εκουαδόρ σκόραρε στο 3ο λεπτό με τον παίκτη της Φενέρμπαχτσε, όμως το βαρ το ακύρωσε και ο λόγος ήταν ένα... παπούτσι. Εδώ να σημειωθεί ότι ευθύνη είχε ο Αλ Σίμπ. Λιγα λεπτά μετά (13') ο Βαλένσια κέρδισε το πέναλτι από τον προ αναφερόμενο παίκτη του Κατάρ. Την εκτέλεση την ανέλαβε ο ίδιος όπου και σκόραρε.

Γενικά το Εκουαδόρ είχε την μπάλα, έκανε τις ενέργειες του στο γήπεδο, με το Κατάρ να μην μπορεί να ακολουθήσει και να μην μπορεί να κάνει ούτε τα βασικά.

Ως εκ τούτου δέχθηκε και δεύτερο γκολ (31') και πάλι από τον Βαλένσια, με κεφαλιά στην γωνία. Μοναδικοί ευκαιρία στο 45+ από την κεφαλιά Αλί.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες κινήθηκαν σε ρηχά νερά. Ναι μεν το Κατάρ ανέβασε ρυθμό, προσπάθησε να κρατήσει μπάλα, αλλά οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν σωστά τους χώρους και διαχειρίστηκαν άψογα το παιχνίδι.

Μοναδική καλή ευκαιρία του β' ημιχρόνου, ήταν το σουτ του Μουντάρι, όπου πέρασε λίγο πιο πάνω από την εστία του Γκαλίντεζ.

Εύκολη νίκη του Εκουαδόρ, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, ενώ όπως φαίνεται το Κατάρ θα είναι ο κομπάρσος του ομίλου.