Την πρωτιά και την πρόκριση η Αργεντινή, κερδισμένη η Πολωνία!

• 0
  • 3 views

Ανώτερη η Αργεντινή, "έσπασε" την Πολωνία (2-0) κατέκτησε την πρώτη θέση ενώ και η Πολωνία παρόλο που έχασε πανηγύρισε την πρόκριση στα νοκ αουτ του τουρνουά.

Υπερηχητική Αλμπισελέστε.

Πρωτοβουλια και ποιότητα παρουσίασε η ομάδα του Λιονέλ Σκαλόνι στο πρώτο ημίχρονο. Η Πολωνία είχε πιεστεί αρκετά, ενώ τα εύσημα ανήκουν και στον Σέζνι.

Πρώτη ευκαιρία στο 28' με τον Άλβαρεζ, σούταρε από το ύψος της μικρής περιοχής, διώχνοντας εν τέλει ο Κας. Τρία λεπτά αργότερα, ο επιθετικός της Μάντσεστερ Σίτι, βρέθηκε μπροστά από τον Σέζνι, με τον τελευταίο να κάνει ακόμα μια επέμβαση.

Το... πέναλτι φάντασμα.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του α' μέρους ήταν για την Αργεντινή. Στο 38ο λεπτό ο Λιονέλ Μέσι κερδίζει πέναλτι από τον Πολωνό τερματοφύλακα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος όπου και νικήθηκε από τον παίκτη της Γηραιάς Κυρίας. Ίσως εδώ υπήρξε και η θεία δική για το πέναλτι που κέρδισε η Αργεντινή.

Ο Μακ Άλιστερ την λύση.

Ονειρική η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου για την Αργεντινή. Μόλις ένα λεπτό μετά (46') ο Μακ Άλιστερ θα σκοράρει, θα σημειώσει το παρθενικό του τέρμα με το εθνόσημο και θα στείλει την ομάδα του, στους 16.

Λίγα λεπτά αργότερα ο Γκλικ θα σημειώσει την καλύτερη φάση για την Πολωνία, από κεφαλιά, η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Μαρτίνεζ. Το 2-0 ήρθε από τον Άλβαρεζ στο 67ο λεπτό. Ο Φερνάντεζ θα σκάψει, και ο φορ της Αργεντινής θα διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του.

Μέχρι το τέλος, η πρωταθλήτρια Λατινικής Αμερικής είχε τον έλεγχο, πήρε δίκαια την νίκη και την πρόκριση, αφήνοντας πίσω το εφιαλτικό ματς στην πρεμιέρα.