Στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Serie A, η Μόντσα υποδέχτηκε την Μίλαν στο στάδιο «Brianteo» αλλά δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το ματς παρότι είχε αρκετές καλές στιγμές Κούντερα στην πρωταθλήτρια που με μια επαγγελματική νίκη έφτασε τους 44 βαθμούς και την δεύτερη Ίντερ.

Στα πρώτα λεπτά του ματς οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι με τον Λεάο στο 19’ να απειλεί για πρώτη φορά με μακρινό σουτ που βρήκε στο δεξί  δοκάρι και κατέληξε άουτ. Η Μίλαν συνέχισε να απειλεί έχοντας δυο καλές στιγμές τα επόμενα λεπτά με τους Ντίαθ και Τομόρι αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα. Στο 31’ η μπάλα έφτασε στα πόδια του Μεσίας, μετά από σέντρα του Καλουλού, και αυτός με ένα πολύ ωραίο σουτ «έσπασε το ρόδι» δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του.

Στα υπόλοιπα λεπτά του ημιχρόνου δεν είδαμε κάποια σημαντική ευκαιρία με τις ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε το σκηνικό με την ομάδα του Πιόλι να θέλει να βρει το δεύτερο γκολ που θα της “λύσει” τα χέρια. Καλή ευκαιρία για την Μίλαν στο 68’ με τον Λεάο να κάνει και πάλι ένα σουτ με τον Ντι Γκρεγκόριο να διώχνει σε κόρνερ. Τεράστια ευκαιρία για την Μόντσα κόντρα στην ροή του ματς να ισοφαρίσει στο 73’, με το σουτ του Κιούρια να χτυπά το δεξί δοκάρι δύο φορές. Τα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο του ματς απέναντι στην εμφανώς κουρασμένη Μίλαν με αποτέλεσμα να φτάνουν συχνά στην περιοχή του Ταταρουσάνου αλλά να μην μπορούν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης. Τεράστια διπλή ευκαιρία για την Μίλαν να “κλειδώσει” την νίκη στο 85’, με τον Τονάλι αρχικά να μην μπορεί να νικήσει τον Ντι Γκρεγκόριο και στην συνέχεια της φάσης ο Πεσίνα απομάκρυνε πάνω στην γραμμή το σουτ του Ντε Κέτελαρ.