Νάπολι – Γιουβέντους 2-1: Την έσωσε ο Ρασπαντόρι

Δεύτερη σερί χρονιά που ο Ρασπαντόρι κάνει τη διαφορά απέναντι στη Γιουβέντους, σε ένα ματς που είχε πολύ δραματικό φινάλε.

Η πρώτη μεγάλη φάση του ματς ήρθε στο 10′, με τον Κιέζα να βρίσκει τον Βλάχοβιτς αλλά την κεφαλιά του δεύτερου να περνάει εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μερέτ.

Η Γιουβέντους έφτασε κοντά στο γκολ και στο 33′, όταν οι Κιέζα και Βλάχοβιτς ξανά συνεργάστηκαν, αλλά το κρέμασμα του δεύτερου κατέληξε στο αριστερό δοκάρι.

Στο 43′ η Νάπολι άνοιξε το σκορ με την δεύτερη της φάση στο ματς, όταν ο Κβαρατσκέλια έπιασε ένα φανταστικό βολέ μετά από κεφαλιά απομάκρυνσης του Μπρέμερ, το οποίο δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Σέζνι και έτσι γράφτηκε το 1-0.

Δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι σπατάλησαν άλλη μία ευκαιρία, όταν η άμυνα της Νάπολι πιάστηκε στον ύπνο και έχασε την μπάλα, αλλά ο Βλάχοβιτς την έστειλε ένα κλικ πάνω (και πλάγια) από την εστία του Μερέτ.

Στο 53′ η Γιούβε έχασε κι άλλη μεγάλη ευκαιρία, με το σουτ του Μιρέτι που βρέθηκε μόνος του στο ύψος του πέναλτι απέναντι στον Μερέτ να φεύγει πολύ ψηλά.

Η «Μεγάλη Κυρία» τελικά βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 81′, με τον Κιέζα να κάνει ένα δυνατό μονοκόμματο σουτ που άφησε τον Μερέτ ανήμπορο να αντιδράσει.

Στο 87′ όμως μετά από χρήση του VAR η Νάπολι κέρδισε πέναλτι, και ένα λεπτό αργότερα ο Ρασπαντόρι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στο ριμπάουντ παρά το χαμένο πέναλτι του Οσίμεν, γράφοντας το τελικό 2-1.

Η Γιουβέντους έχασε μεγάλη ευκαιρία να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας στο 90+3′, αφού το σουτ του ελεύθερου Ρουγκάνι πήγε ψηλά.

Έτσι η Νάπολι πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο και ανέβηκε στην 7η θέση με 43 βαθμούς, ενώ η Γιουβέντους παραμένει 2η με 57, έχοντας όμως πλέον τη Μίλαν στο -1.