Αταλάντα – Ρόμα 2-1: Ξεκαθαρίζει το τοπίο για το Τσάμπιονς Λιγκ

0

Πολύ δύσκολα τα πράγματα για τους «Τζιαλορόσι» μετά την απογοητευτική τους εμφάνιση στο Μπέργκαμο.

Η Αταλάντα είχε δείξει διαθέσεις όντας πιο απειλητική από νωρίς, και εν τέλει κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 18′, με τον Ντε Κετελάερε να “χορεύει” τον Μαντσίνι και να πλασάρει άνετα για το 1-0.
Δύο λεπτά αργότερα ήρθε και το 2-0, με τον Κουπμάινερς να συνεργάζεται άψογα με τον Σκαμάκα και στη συνέχεια να σερβίρει στον Ντε Κετελάερε, ο οποίος σκόραρε ξανά, αυτή τη φορά όμως σε κενή εστία.

Στο 37′ λίγο έλειψε ο Βέλγος να σημειώσει χατ-τρικ, όμως το σουτ του βρήκε στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Σβίλαρ.

Στο 44′ η Αταλάντα έφτασε ξανά κοντά στο 3-0, όταν ο Κουπμάινερς έστειλε τη μπάλα πάλι στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Σβίλαρ με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Στο 64′ ο Έιμπραχαμ κέρδισε πέναλτι, και δύο λεπτά αργότερα ο Πελεγκρίνι εκτέλεσε εύστοχα και μείωσε σε 2-1 κόντρα στη ροή του αγώνα.

Στο 77′ η Ρόμα έφτασε κοντά στην ισοφάριση, με τον Καρνεσέκι να λέει όχι στον Πελεγκρίνι.

Στο 90+3′ ο Κουπμάινερς έχασε μοναδική ευκαιρία να τελειώσει την υπόθεση νίκη, αφού σημάδεψε άστοχα σε κενή εστία μετά από συνεργασία με τον Λούκμαν.

Η Αταλάντα γενικά ήταν πολύ καλύτερη και σπατάλησε πολλές ευκαιρίες, με το τελικό 2-1 να την αδικεί.

Έτσι η Αταλάντα ανέβηκε στην 5η θέση και τους 63 βαθμούς, ενώ η Ρόμα έμεινε και στην 6η θέση και τους 60 (έχει παιχνίδι περισσότερο).

Αυτό σημαίνει πως Μπολόνια και Γιουβέντους εξασφάλισαν τη συμμετοχή τους στο Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης σεζόν, ενώ οι Μπεργκαμάσκι έχουν πλέον σημαντικό προβάδισμα για την 5η θέση και το τελευταίο εισιτήριο.