Μπορεί και χωρίς τον Κβαρατσκέλια. Νάπολι-Έμπολι 2-0.

Ακόμα μία νίκη για την Νάπολι με αντίπαλο την Έμπολι αυτή τη φορά, στο Stadio Diego Armando Maradona, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Serie A και 39 πλέον οι βαθμοί με 9 βαθμούς διαφορά από την δεύτερη Μίλαν (έχει ματς λιγότερο).

Λίγα πράγματα και από τις δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, με την Έμπολι να στέκεται όρθια απέναντι στους πρωτοπόρους Ναπολιτάνους χωρίς να έχουν απειληθεί εκτός από δυο-τρεις φάσεις με τον Ndombele και τον Raspadori.

Καλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο 61’ με τον Osimhen να κάνει μια κεφαλιά η οποία κατέληξε λίγο πάνα από τα δοκάρια του Vicario.

Η πίεση της Νάπολι συνεχίστηκε με αποτέλεσμα στο 68’ να κερδίσει πέναλτι από ένα κακό μαρκάρισμα του Razvan Marin πάνω στον Osimhen. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Lozano, που πέρασε μόλις πριν πέντε λεπτά στο ματς, ευστοχώντας, παρά την επαφή με την μπάλα του τερματοφύλακα της Έμπολι, για να κάνει το 1-0.

Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για τους φιλοξενούμενους στο 74’ καθώς ο Luperto αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα για ένα μαρκάρισμα πάνω στον Lozano, αφήνοντας έτσι την ομάδα του με 10 παίκτες για τα τελευταία λεπτά.

Οι παίκτες στου Σπαλέτι συνέχισαν να ψάχνουν ακόμη ένα γκολ για να κλειδώσουν την νίκη και τελικά στο 88’ μετά από μια σέντρα του Lozano η μπάλα “προσγειώθηκε” στα πόδια του Zielinski και αυτός με μία επαφή έγραψε το 2-0.