Ρεάλ Μαδρίτης-Μπαρτσελόνα 3-2: «Buzzer beater» Μπέλιγχαμ και στα «χέρια» της ο τίτλος

Η Ρεάλ Μαδρίτης με ανατροπή πήρε το ντέρμπι κόντρα στην Μπαρτσελόνα νικώντας με 3-2 για την 32η αγωνιστική της La Liga.

Ο Μπέλιγχαμ «σφράγισε» τον τίτλο για την Ρεάλ σκοράροντας στο τέλος στο «El Clasico» και έστειλε τους «Μερένχες» στο +11.

Στα πρώτα 45 λεπτά του αγώνα υπήρξε υψηλός ρυθμός με καλές φάσεις και για τις δύο ομάδες που πέτυχαν από ένα γκολ.

Η Μπαρτσελόνα σόκαρε την Ρεάλ ανοίγοντας το σκορ στο 6′ στην πρώτη της φάση.

Από εκτέλεση κόρνερ ο Λούνιν δεν υπολόγισε σωστά την τροχιά της μπάλας και ο Κρίστινσεν με κεφαλιά έκανε το 1-0 σε κενή εστία.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ισοφάρισε από την άσπρη βούλα στο 18′ με τον Βινίσιους.

Ο Βάσκες μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά και ο Κουμπαρσί ανέτρεψε τον Ισπανό, με τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι και τους «Μερένχες» να κάνουν το 1-1.

Η Μπαρτσελόνα έφτασε κοντά στο 1-2 στο 28′, όταν πάλι από κόρνερ ο Γιαμάλ «τσίμπησε» την μπάλα αλλά ο Λούνιν έδιωξε κυριολεκτικά πάνω στην γραμμή της εστίας του.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του αγώνα συνέχισε να είναι υψηλός κυρίως από το 65′ και μετά.

Η Ρεάλ Μαδρίτης είχε καλή στιγμή με τον Βινίσιους να φεύγει στην αντεπίθεση από τα δεξιά, αλλά το σουτ του κατέληξε ψηλά άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το γκολ με Φερμίν στο 69′ λεπτό.

Ο Γιαμάλ από τα αριστερά δοκίμασε μία σέντρα-σουτ με τον Λούνιν να αποκρούει και ο Φερμίν «τρύπωσε» στην άμυνα και από κοντά έκανε το 1-2.

Η Ρεάλ είχε άμεση απάντηση και στο 73′ ισοφάρισε με τον Βάσκες.

Ο Βινίσιους από τα αριστερά έβγαλε μια δυνατή σέντρα και ο Λούκας Βάσκες, που έμεινε ξεχασμένος στο δεύτερο δοκάρι ισοφάρισε σε 2-2.

Οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Βινίσιους να φεύγει μόνος στην αντεπίθεση, χωρίς όμως να μπορέσει να κερδίσει τον Τερ Στεγκεν (78′).

Η Ρεάλ Μαδρίτης σκόραρε με τον Μπέλιγχαμ στις καθυστερήσεις του αγώνα σφραγίζοντας το «τρίποντο».

Έτσι οι «Μερένχες» είναι στο +11 από την Μπαρτσελόνα με 6 αγωνιστικές να μένουν για το τέλος.