Αστέρας Τρίπολης - Βόλος 0-2: Μεγάλο διπλό για τους φιλοξενούμενους στην μάχη της παραμονής

• 0
  • 2 views

Αστέρας Τρίπολης και Βόλος αναμετρήθηκαν στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία των playout της Super League. Αμφότερες οι δυο ομάδες έψαξαν την νίκη το κίνητρο του Βόλου όμως αποδείχτηκε ισχυρότερο και χάρη των Κόμπα και Γκαρσία σε 63' και 70' αντίστοιχα οι Βολιώτες πανηγύρισαν μια τεράστια νίκη στην μάχη που δίνουν για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Ο αγώνας

Ο Αστέρας ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση καταφέρνοντας να απειλήσει στο 10΄ με ένα σουτ του Χουχούμη να καταλήγει άουτ. Δέκα λεπτά αργότερα (20΄) ο Αστέρας απείλησε εκ νέου με τον Κρέσπι να εκτελεί ένα κόρνερ τον Ατιένθα να πιάνει την κεφαλιά και τον Κόβακς να μπλοκάρει την μπάλα. Η πρώτη αξιόλογη στιγμή για τον Βόλο ήρθε στο 33΄με τον Γκλάβτσιτς να εκτελεί ένα κόρνερ και τον Σιελή να πιάνει την κεφαλιά με την μπάλα να καταλλήγει άουτ. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Αστέρα να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων παράγοντας κάποιες τελικές δίχως όμως να απειλήσει ιδιαίτερα την εστία του Βόλου.

Δεύτερο ημίχρονο

Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο ανήκε στον Βόλο με τον Μπερτόγλιο να κάνει ένα σουτ με το αριστερό στο 48' και τον Γραμματικάκη να μπλοκάρει την μπάλα. Λίγα λεπτά αργότερα ο Αστέρας απάντησε στην ευκαιρία του Βόλου με τον Κωστέα να πιάνει μια κεφαλιά στην καρδιά της περιοχής και τον Κόβακς να αποκρούει σωτήρια. Λίγο πριν την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα (59΄) ο Βόλος απείλησε με μια κεφαλιά του Σιελή να περνά άουτ. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το καλό τους ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα στο 63'. Ο Κόμπα απέφυγε τον Λύρατζη και με όμορφο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Ο Βόλος δεν άργησε να βρει και δεύτερο γκολ όταν στο 70' ο Λούνα έκανε το γύρισμα στην περιοχή και ο Γκαρσία με προβολή έγραψε το 0-2. Στη τελευταία αξιόλογη στιγμή ο Αστέρας  προσπάθησε να μειώσει στο 90+5΄ με ένα τακουνάκι του Καστάνιο να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης με τον Βόλο να παίρνει μια μεγάλη νίκη με 0-2 κόντρα στον Αστέρα.