Ατρόμητος – Άρης 0-2: Επιστροφή στις νίκες για τους φιλοξενούμενους

Ατρόμητος και Άρης αναμετρήθηκαν στο Περιστέρι για την 23η αγωνιστική της Super League. Οι δύο ομάδες επιδίωξαν να επιστρέψουν στις νίκες με τους φιλοξενούμενους να είναι αυτούς που χαμογέλασαν στο τέλος χάρη στα γκολ των Μορόν στο 33′ με εκτέλεση πέναλτι και Νταρίντα στο 90+4′. Αυτή ήταν η πέμπτη συνεχόμενη νίκη για τον Ατρόμητο που ψάχνει να βρει το αντίδοτο για την επιστροφή του στα θετικά αποτελέσματα.

Ο αγώνας

Η πρώτη αξιόλογη φάση της αναμέτρησης καταγράφηκε μόλις στο 4′ και ανήκε στον Ατρόμητο με ένα σουτ του Κούντε από μακριά να περνά άουτ.

Λίγο αργότερα (8′) ο Ατρόμητος απείλησε εκ νέου με ένα σουτ του Αντζιέλσκι να καταλήγει άουτ.

Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 18′ για να δούμε τον Άρη να απειλεί για πρώτη φορά με αξιώσεις την εστία των γηπεδούχων. Ο Μορόν εξαπέλυσε ένα σουτ με τον Τσιντώτα να είναι σε ετοιμότητα και να αποκρούει.

Στο 22′ ο Άρης απείλησε ξανά με τον Μανού Γκαρθία να επιχειρεί να κρεμάσει τον Τσιντώτα δίχως όμως να τα καταφέρει με την μπάλα να περνά άουτ.

Με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο Ατρόμητος σπατάλησε τεράστια ευκαιρία με τον Αντζιέλσκι να περνά την μπάλα στον αμαρκάριστο Κουέν που αν και βρέθηκε “φάτσα” με το τέρμα δεν κατάφερε να νικήσει τον Κουέστα που απέκρουσε σε κόρνερ.

Ένα λεπτό αργότερα (31′) ο Άρης κατάφερε να κερδίσει πέναλτι για χέρι του Κουέν μέσα στην περιοχή.

Ο Μορόν ανέλαβε την εκτέλεση στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Στην τελευταία αξιόλογη φάση του πρώτου ημιχρόνου (43′) ο Ρομπάιγ έστρωσε για τον Κεσχρίντα που εξαπέλυσε ένα σουτ με τον Κουέστα να του λέει όχι.

Το σφύριγμα της λήξης του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τον Άρη μπροστά στο σκορ με 0-1.

Δεύτερο ημίχρονο

Ο Άρης μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 47′ ο Μανού Γκαρθία τροφοδότησε τον Μορόν που έκανε ένα σουτ με τον Τσιντώτα να αποκρούει.

Λίγο μετά την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Άρης απείλησε με ένα σουτ του Σουλειμάνοφ να περνά άουτ.

Στο 65′ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν εκ νέου με μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μορόν να περνά άουτ.

Ο επιθετικός μονόλογος του Άρης συνεχίστηκε και στο 82′ ο Σουλειμάνοφ εξαπέλυσε ένα σουτ με την μπάλα να περνά άουτ.

Στις καθυστερήσεις (90+3′) ο Ατρόμητος διαμαρτυρήθηκε για χέρι του Νταρίντα με την φάση να ελέγχεται στο Var χωρίς να βρεθεί κάτι το επιλήψιμο.

Στην τελευταία φάση της αναμέτρησης (90+4′) ο Ζαμόρα εξαπέλυσε ένα σουτ με την μπάλα να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι και τον Νταρίντα να παίρνει το ριμπάουντ γράφοντας το 0-2.

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τον Άρη να παίρνει μια μεγάλη νίκη σε μια δύσκολη έδρα με 0-2.