Λαμία – Ολυμπιακός 1-5: Εύκολο τρίποντο και τώρα Φενέρ

img 20240407 182019

Ο Ολυμπιακός πήρε το τρίποντο με σκορ 5-1 κόντρα στη Λαμία, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των playoffs της Super League.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Πειραιώτες είχαν την κατοχή και τις ευκαιρίες.

Στην πρώτη οργανωμένη επίθεση τους στο 22′ ο Μάρτινς με γύρισμα μέσα στην περιοχή βρήκε τον Γιόβετιτς, ο Μαυροβούνιος έκανε το κοντρόλ με ψυχραιμία και με δυνατό σουτ νίκησε τον Κοσέλεφ.

Τρία λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός πέτυχε και δεύτερο γκολ. Ο Τσιλούλης ανέτρεψε τον Γιόβετιτς με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ελ Κααμπί που έκανε το 2-0.

Με ανεβασμένο το ηθικό οι “ερυθρόλευκοι” πέτυχαν και τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Ο Μασούρας βρήκε στον Γιόβετιτς μέσα στην περιοχή, εκείνος σήκωσε τη μπάλα και ο Κυριάκος Παπαδοπούλου στην προσπάθεια του να απομακρύνει έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του.

Αυτογκόλ πέτυχε και ο Κορνέζος στο 82′. Το γύρισμα του Έσε δεν μπόρεσε να απομακρύνει επιτυχώς ο Έλληνας αμυντικός ο οποίος χάρισε το γκολ στους Πειραιώτες.

Το 5-1 σημείωσε ο Ελ Αραμπί. Ο Κορνέζος έκανε λάθος γύρισμα με κεφαλιά, τροφοδότησε τον Μαροκινός, ο οποίος με προσποίηση πέρασε τον Κοσέλεφ.

Στο 88′ η Λαμία μείωσε στο σκορ με τον Λέικ. Ο Τόσιτς με κάθετη βρήκε τον Ολλανδό, εκείνος πέρασε Άμπι και με πλασέ νίκησε τον Τζολάκη για το 5-1.