Άρης – Ολυμπιακός 1-1: Αυτοκτονικό ”Χ” στο Βικελίδης

Με τον Κουέστα να σημειώνει 7 αποκρούσεις, ο Άρης κατάφερε να σταματήσει τον Ολυμπιακό, αφήνοντάς τον πίσω στην μάχη για την κορυφή.

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να πάρει την νίκη μέσα στο «Κλεάνθης Βικελίδης», με τον ηρωικό Κουέστα να κάνει μια εξαιρετική εμφάνιση και το παιχνίδι να λήγει 1-1. Αν και ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό, το γκολ του Γιόβετιτς δεν μέτρησε, με τους ερυθρόλευκους να απειλούν διαρκώς, αλλά τον Κουέστα να σταματάει κάθε τελική. Στο δεύτερο μέρος ο Άρης «σόκαρε» με τον Μορόν αλλά η απάντηση ήρθε άμεσα με τον Ελ Κααμπί. Στη συνέχεια, «μίλησε» η κούραση για τους ερυθρόλευκους, οι οποίοι απέτυχαν να απειλήσουν ουσιαστικά, με αποτέλεσμα να παραμένουν 4οι στην βαθμολογία.

Πρώτο Ημίχρονο

Αν και ο Άρης ξεκίνησε με κατοχή, ο Ολυμπιακός απείλησε πρώτος στο 6ο λεπτό, όταν ο Ορτέγκα γέμισε στην περιοχή, με τον Ελ Κααμπί να παίρνει την κεφαλιά και τον Κουέστα να διώχνει σε κόρνερ.

Ο Ολυμπιακός βγήκε στην αντεπίθεση στο 8ο λεπτό, με τον Φορτούνη να σπάει στον Γιόβετιτς να σκοράρει, αλλά το VAR να υποδεικνύει πως είχε προηγηθεί φάουλ από τον Μαρτίνς στον Μοντόγια, πριν την αντεπίθεση.

Η απάντηση ήταν άμεση, με τους γηπεδούχους να βγαίνουν μπροστά αλλά η καλά στημένη άμυνα του Ολυμπιακού απέκρουσε δύο σουτ, πριν ο Μοντόγια αστοχήσει.

Στο 21′, ο Ολυμπιακός σημείωσε μια ακόμα τελική, με τον Φορτούνη να σπάει στον Έσε, στο ύψος της περιοχής και τον Κουέστα να αποκρούει το σουτ του Αργεντίνου σε κόρνερ.

Ο Ισπανός τερματοφύλακας έκανε το «χατ-τρικ επεμβάσεων» στο 24ο λεπτό, όταν ο Φορτούνη έσκαψε για τον Γιόβετιτς στην περιοχή, με τον Κουέστα να αποκρούει για μια ακόμα φορά σε κόρνερ.

Στο κόρνερ που ακολούθησε, ο Φορτούνης βρήκε τον Ιμπόρα στο πρώτο δοκάρι, ωστόσο η κεφαλιά του Ισπανού κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

Οι ρυθμοί έπεσαν στην συνέχεια, με τον Ολυμπιακό να κυκλοφορεί και να προσπαθεί να σκοράρει, όμως ο Άρης κλείνονταν καλά όταν έπρεπε.

Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι δεν έδειχναν ικανοί να κρατήσουν την μπάλα, καθώς επίσης αδυνατούσαν να επιτεθούν και να απειλήσουν τον Τζολάκη.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ολυμπιακός απείλησε με φάση διαρκείας, αρχικά με το σουτ του Ντόη μέσα στην περιοχή και έπειτα με το ριμπάουντ του Ελ Κααμπί, μπροστά στην εστία, όμως ο Κουέστα και η άμυνά του απομάκρυναν.

Ο Άρης απάντησε, με την βολίδα του Φετφατζίδη από τα αριστερά να αναγκάζει τον Τζολάκη να αποκρούσει σε κόρνερ.

Δεύτερο Ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε απειλώντας άμεσα στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ελ Κααμπί να σουτάρει και τον Κουέστα να μπλοκάρει.

Ο Άρης απάντησε άμεσα, με τον Ντόη να κάνει λάθος στο κέντρο και τον Μορόν να το μετατρέπει σε γκολ, κάνοντας το 1-0 στο 48′.

Η απάντηση ήταν άμεση, με τον Ολυμπιακό να πολιορκεί την περιοχή των γηπεδούχων, με τον Φορτούνη να βγάζει τον Μαρτίνς σε πλάγια θέση, τον Πορτογάλο να εκτελεί και τον Ελ Κααμπί να ακουμπάει την μπάλα πάνω στην γραμμή και να ισοφαρίζει στο 53′.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Μαρτίνς βρέθηκε ξανά σε θέση βολής, αυτή την φορά από τα δεξιά, αλλά αυτή την φορά, ο Κουέστα απέκρουσε σε κόρνερ.

Στο 67′, ο Σαμόρα απείλησε με σουτ από πλάγια θέση, αλλά ο νεαρός Τζολάκης ήταν εκεί να μαζέψει την μπάλα στην αγκαλιά του, για τον Ολυμπιακό.

Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να βρει τον διάδρομο προς την εστία του Άρη, με τον Μεντιλίμπαρ να βάζει και τον Ναβάρο στο παιχνίδι, με σκοπό να κυνηγήσει την νίκη.

Στο 90’+1′, λάθος του Κάρμο οδήγησε σε τελική του Άρη, με τον Μορόν να κάνει την προσποίηση και να τελειώνει με το εξωτερικό, όμως το σουτ δεν είχε δύναμη και ο Τζολάκης έλεγξε την φάση.

Οι Συνθέσεις

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Μοντόγια, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Ζουλ, Νταρίντα (Ρόουζ 90’+3′), Σουλεϊμάνοφ, Φετφατζίδης (Γκαρσία 60′), Σαβέριο (Σαμόρα 60′), Μορόν

Αναπληρωματικοί: Χουτεσιώτης, Σαμόρα, Ντοκουρέ, Μανού Γκαρσία, Τζούρασεκ, Πάρντο, Ρόουζ, Παναγίδης, Φατόρε

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι, Ντόη, Κάρμο, Ορτέγκα, Ιμπόρα, Έσε (Τσικίνιο 68′), Μαρτίνς (Ναβάρο 79′), Φορτούνης, Γιόβετιτς (Ποντένσε 68′), Ελ Κααμπί (Ελ Αραμπί 86′)

Αναπληρωματικοί: Πασχαλάκης, Τσικίνιο, Ελ Αραμπί, Βέζο, Κίνι, Μασούρας, Καρβάλιο, Ναβάρο, Ποντένσε