Διέλυσαν τη Μπάγερν και πέρασαν στους «4» του Youth League οι «ερυθρόλευκοι»

Ο Ολυμπιακούς του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου διέλυσε την Μπάγερν εντός έδρας  με το εμφατικό 3-1, πραγματοποιώντας εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο που πέτυχε τα τρία γκολ, και εξασφάλισε ιστορική πρόκριση στα ημιτελικά του Youth League.

Στο 32′ o Μουζακίτης άνοιξε το σκορ με πλασέ από το ύψος του πέναλτι, μετά από τραγικό λάθος του Σμιτ.

Πέντε λεπτά αργότερα οι «ερυθρόλευκοι» διπλασίασαν τα τέρματά τους με μαγικό γκολ του Παπακανέλλου. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός πέρασε δυο αντιπάλους του με ντρίμπλες και εκτέλεσε σχεδόν από τη γραμμή του άουτ τον Σμιτ για το 2-0.

Στο 40’ ο Ολυμπιακός πέτυχε και τρίτο γκολ πριν το ημίχρονο. Ο Κωστούλας έκανε ένα φοβερό σουτ στην κίνηση και νίκησε τον Σμιτ για να δώσει ισχυρό προβάδισμα στην ομάδα του.

Το μόνο που κατάφερε η Μπάγερν ήταν να μειώσει χωρίς όμως να ανατρέχει το σκορ με τους Πειραιώτες να φεύγουν με την πρόκριση στους 4 της διοργάνωσης.

Με Κοπεγχάγη ή Ναντ στα ημιτελικά της διοργάνωσης θα αναμετρηθούν οι «ερυθρόλευκοι» όπου θα διεξαχθούν σε μορφή final-4 στη Νιόν.