Ολυμπιακός – Λαμία 4-1: Εύκολο απόγευμα και τώρα…Άστον Βίλα

O Ολυμπιακός επικράτησε με 4-1 της Λαμίας στο «Γ. Καραϊσκάκης», στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής των playoffs της Super League.

Στο 20′ λεπτό ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Η συνεργασία ανάμεσα σε Έσε και Τσικίνιο τροφοδότησε τον Μασούρας, ο οποίος πήρε μέτρα, με προσποίηση βρήκε χώρο επιχείρησε το σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Κοσέλεφ.

Το γκολ δεν άργησε να έρθει. Ο Ποντένσε πάτησε περιοχή, πέρασε τους αμυντικούς, έστρωσε τον Τσικίνιο, ο οποίος από ευνοϊκή θέση μπροστά στο τέρμα έδωσε προβάδισμα τους γηπεδούχους. Η ομάδα της Λαμίας δεν πρόλαβε να κάνει καλά καλά σέντρα και δέχθηκε και δεύτερο γκολ . Ο Έσε έκλεψε τη μπάλα στο κέντρο, έβγαλε μια εντυπωσιακή κάθετη για τον Ναβάρο που σούταρε ιδανικά και διπλασίασα τα τέρματα των «ερυθρολεύκων».

Οι Πειραιώτες έγιναν πολλές φορές απειλητικοί. Στο 28′ ο Μασούρας πέρασε την αντίπαλη άμυνα, πάσαρε για τον Τσικίνιο, ο οποίος βρησκόταν σε θέση βολής, αλλά η μπαλιά του κόπηκε από τον Τζανετόπουλο.

Τέσσερα λεπτά αργότερα το σουτ του Έσε πέρασε ελάχιστα πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι του Κοσέλεφ, ενώ στο 38΄ο Ποντένσε κουβάλησε τη μπάλα μέχρι τα όρια της περιοχής, έκανε το σουτ αλλά πέρασε δίπλα από την εστία της Λαμίας.

Mε το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός συνέχισε το παιχνίδι στο ρυθμό που το άφησε. Ο Τζανετόπουλος στην διεκδίκηση της μπάλας με τον Ναβάρο την έστειλε στον Ποντένσε, ο Πορτογάλος έκανε τη λόμπα με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Κοσέλεφ για το 3-0.

Η Λαμία κόντρα στην ροή του αγώνα κατάφερε να μειώσει το σκορ. Ο Λέικ εκτέλεσε γρήγορα το φάουλ που κέρδισε στο κέντρο, ο Τόσιτς εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της «ερυθρόλευκης» άμυνας και πλάσαρε τον Πασχαλάκη για το 3-1.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε σημαντικά με την Λαμία να προσπαθεί να ξεκλέψει κάτι από το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά και με τους παίκτες του Ολυμπιακού παρόλα αυτά να μην της το επιτρέπουν. Το τελικό 4-1 σημείωσε ο Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος με κοντινό πλασέ ύστερα από προσπάθεια του Ελ Κααμπί.

Με τελικό σκορ 4-1 οι Πειραιώτες πήραν τη νίκη και στέφουν το βλέμμα τους στον κρίσιμο αγώνα των ημιτελικών του Conference με την Άστον Βίλα.