ΟΦΗ – ΠΑΣ Γιάννινα 4-0: Πάρτυ των Κρητικών που βύθισαν τον ΠΑΣ στην εσωστρέφεια

img 20240406 220527

ΟΦΗ και ΠΑΣ Γιάννινα αναμετρήθηκαν για την 3η αγωνιστική των playout της Super League. Αν και ο ΠΑΣ Γιάννινα καιγόταν για βαθμούς στην μάχη που δίνει για την παραμονή του στην κατηγορία η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα έπαιξε κυριαρχικό ποδόσφαιρο και επικρατώντας με το ευρύ 4-0 βύθισε στην εσωστρέφεια τον ΠΑΣ.

Ο αγώνας

Ο ΟΦΗ μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση εκμεταλλευόμενος και τον παράγοντα έδρα. Οι Κρητικοί ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 10′ με τον Μπακού να περνάει την μπάλα στον Μαρινάκη, αυτός με την σειρά του τροφοδότησε τον Ριέρα που έγραψε από κοντά το 1-0. Η πρώτη αξιόλογη στιγμή για τον ΠΑΣ Γιάννινα ήρθε στο 19′ με ένα σουτ του Ροσάλες να μπλοκάρεται από τον Χριστογεώργο. Σε μια κομβική στιγμή λίγο πριν την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα (26′) ο ΠΑΣ Γιάννινα έμεινε με δέκα παίκτες αφού ο Εραμούσπε αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Ισέκα. Οι Κρητικοί βρήκαν ακόμα περισσότερους χώρους και στο 34′ άγγιξαν το 2-0 με τον Ριέρα να περνά για τον Ισέκα το σουτ του οποίου σταμάτησε στον τερματοφύλακα του ΠΑΣ.Με την έναρξη των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου (45+1′) ο ΟΦΗ προειδοποίησε με ένα σουτ του Γκαγιέχος να περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Νάγκι. Λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου (45+4′) ο ΟΦΗ βρήκε και δεύτερο γκολ με τον Τοράλ να περνά την μπάλα στον Μπακού που βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα του ΠΑΣ για το 2-0.

Δεύτερο ημίχρονο

Ο ΟΦΗ ήταν αυτός που σημείωσε την πρώτη αξιόλογη φάση και στο δεύτερο ημίχρονο (51′) με τον Ριέρα να βγαίνει απέναντι από τον Νάγκι πλασάροντας όμως άουτ. Λίγο πριν από την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα (58′) ο ΟΦΗ έφτασε και σε τρίτο γκολ. Ο Τοράρισον εκτέλεσε ένα φάουλ με τον Ισέκα να πετάγεται στην καρδιά της άμυνας του ΠΑΣ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0. Στο 66′ ο ΟΦΗ βρήκε τέταρτο με τον Ισέκα να συγκλίνει μέσα στην περιοχή έπειτα από μεταβίβαση του Χριστογεώργου στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα με το γκολ του όμως να ακυρώνεται ως οφσάιντ. Ο ΠΑΣ Γιάννινα έμοιαζε χαμένος στο 79′ ο ΟΦΗ απείλησε εκ νέου με ένα σουτ του Ριέρα να περνά άουτ. Το κερασάκι στην τούρτα για τον ΟΦΗ έβαλε στο 87′ ο Ριέρα με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα αξιοποιώντας με τον καλύτερο τροπο την πάσα του Φελίπε για να γράψει το 4-0. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τον ΟΦΗ νικητή με το ευρύ 4-0.