Άρης – Παναθηναϊκός 0-2: Οι «χρυσές αλλαγές» του Τερίμ έδωσαν την νίκη

Ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Άρη, με τις αλλαγές του Τερίμ να του χαρίζουν το «διπλό» στο δεύτερο ημίχρονο.

Μια μεγάλη νίκη και ένα τεράστιο βήμα κατάφερε να κάνει ο Παναθηναϊκός, νικώντας με 0-2 τον Άρη στην Θεσσαλονίκη. Οι Πράσινοι δεν κατάφεραν να σπάσουν την άμυνα των γηπεδούχων στο πρώτο μέρος, ωστόσο οι αλλαγές του Τερίμ ήρθαν για να δώσουν την λύση. Αρχικά ο Σπόραρ με εξαιρετικό πλασέ έδωσε το προβάδισμα και λίγο πριν την λήξη της αναμέτρησης, Μλαντένοβιτς και Βέρμπιτς πρωταγωνίστησαν, πριν η μπάλα μπει στα δίχτυα από αυτογκόλ του Μπράμπετς.

Πρώτο Ημίχρονο

Ο Άρης μπήκε επιθετικά στο παιχνίδι, πραγματοποιώντας την πρώτη του τελική στο 12ο λεπτό, όταν σουτ του Μορόν πέρασε εκτός της εστίας του Ντραγκόφσκι.

Ο Παναθηναϊκός απάντησε άμεσα, με τον Ιωαννίδη να μπαίνει δυναμικά στην περιοχή και να εξαπολύει ένα δυνατό σουτ, το οποίο πέρασε άουτ.

Στο 16′, ο Μπακασέτας επιχείρησε να «πιάσει στον ύπνο» τον Κουέστα με ένα μακρινό φάουλ, ωστόσο η μπάλα πέρασε εκτός της εστίας του Ισπανού.

Στο ίδιο λεπτό, ο Μορόν έκανε την πρώτη τελική σε εστία, με σουτ στην κίνηση, το οποίο απέκρουσε με γροθιές ο Ντραγκόφσκι.

Δύο λεπτά αργότερη ήρθε η απάντηση του «Τριφυλλιού», με τον Ιωαννίδη να αναγκάζει τον Κουέστα σε επέμβαση, μετά από σκαστή κεφαλιά.

Στο 33′, ο Φαμπιάνο απείλησε για τον Άρη, με απευθείας εκτέλεση φάουλ, η οποία όμως δεν ανησύχησε τον Ντραγκόφσκι, ο οποίο επενέβη και έσωσε την φάση.

Ο Άρης συνέχισε την πίεση, με τον Μορόν να σουτάρει με πλασέ στο 35′, αλλά για μια ακόμα φορά ο Ντραγκόφσκι απέκρουσε με το σώμα του την ευκαιρία του Ισπανού φορ.

Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες, ωστόσο ενώ οι παίκτες πήγαιναν στα αποδυτήρια, ξέσπασαν εντάσεις, μεταξύ του Φώτη Ιωαννίδη και του Άκη Μάντζιου, με αποτέλεσμα ο Έλληνας φορ να σπρώχνει τον τιμ μάνατζερ της αντίπαλης ομάδας.

Δεύτερο Ημίχρονο

Στο ημίχρονο ο Τερίμ εισήγαγε τον Σπόραρ στον αγώνα, μετατρέποντας το σύστημά του σε 3-5-2, ωστόσο ο Άρης ξεκίνησε ξανά πιο απειλητικά.

Στο 56′, ο Σουλεϊμάνοφ βρέθηκε μέσα στην μεγάλη περιοχή του Ντραγκόφσκι, με το σουτ του όμως να περνάει εκτός εστίας.

Στο 62ο λεπτό, η αλλαγή του Τερίμ απέδωσε, όταν ο Μπερνάρ «έκοψε» την πάσα του Μπράμπετς, βγάζοντας τον Σπόραρ στην επίθεση και τον Σλοβένο να εκτελεί, γράφοντας το 0-1.

Ο Άρης άλλαξε, κάνοντας πιο επιθετικό το παιχνίδι του και στο 72′, βγήκε στην αντεπίθεση, όταν ο Σουλεϊμάνοφ βρήκε με μαγική πάσα τον Γκαρθία, αλλά το σουτ του Ισπανού πέρασε αριστερά της εστίας του Ντραγκόφσκι.

Με το παιχνίδι να πλησιάζει στην λήξη του, ο Άρης «πολιόρκησε» την περιοχή του Παναθηναϊκού, αναγκάζοντας τον Ντραγκόφσκι να διώξει σε κόρνερ, στο 85ο λεπτό, μετά από κακή απόπειρα του Γεντβάι να διώξει.

Λίγο πριν το 90′, ο Άρης βρέθηκε «αγκαλιά» με το γκολ, όταν η κεφαλιά του Ανσαριφάρντ πέρασε από τον Ντραγκόφσκι, αλλά ο Γεντβάι κατάφερε να σώσει την φάση πάνω στην γραμμή.

Ο Παναθηναϊκός βγήκε στην επίθεση από τα αριστερά στην επόμενη φάση, με τον Μλαντένοβιτς να βγάζει την σέντρα, τον Βέρμπιτς να κάνει την προβολή, τον Κουέστα να σώζει και την μπάλα να βρίσκει στον Μπράμπετς και να καταλήγει στα δίχτυα για το 0-2, χαρίζοντας το «διπλό» στο «Τριφύλλι».

Οι Συνθέσεις

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φεράρι, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Ζιλ (Βερστράτε 59′), Νταρίντα (Τζούρασεκ 73′), Γκαρθία (Φετφατζίδης 73′), Σουλεϊμάνοφ, Σαβέριο (Ανσαριφάρντ 73′), Μορόν

Παναθηναϊκός (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Βαγιαννίδης, Χουάνκαρ (Μλαντένοβιτς 77′), Γεντβάι, Ακαϊντίν, Μπακασέτας (Μαντσίνι 88′), Μπερνάρ (Τζούριτσιτς 77′), Τσέριν, Παλάσιος (Σπόραρ 46′), Αράο, Ιωαννίδης (Βέρμπιτς 90’+1′)