Παναιτωλικός – ΠΑΟΚ 1-3: “Ξύπνησαν” στο τέλος οι φιλοξενούμενοι και πήραν το τρίποντο

Παναιτωλικός και ΠΑΟΚ αναμετρήθηκαν για την 24η αγωνιστική της Super League. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι καταφέρνοντας μάλιστα να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 5΄με τον Χατζηθεοδωρίδη. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές και από το 70΄και μετά βρήκε τρία τέρματα χάρη σε αυτογκόλ του Τορεχόν αλλά και τα γκολ των Ζίβκοβιτς και Κωνσταντέλια. Με αυτό το τρόπο ο Δικέφαλος του Βορρά πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Ο αγώνας

Ο Παναιτωλικός ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση καταφέρνοντας μάλιστα μόλις στο 5΄να απειλήσει την εστία του ΠΑΟΚ με ένα ψαλιδάκι του Χατζηθεοδωρίδη να περνά λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Ζίβκοβιτς.

Δευτερόλεπτα αργότερα ο Παναιτωλικός κατάφερε να σοκάρει τον ΠΑΟΚ  με τον Χατζηθεοδωρίδη να υποδέχεται την μπάλα εκτός περιοχής και με ένα υπέροχο σουτ να στέλνει την μπάλα στο αριστερό γάμα του Ζίβκοβιτς.

Η πρώτη καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ ήρθε στο 10΄με μια κεφαλιά του Ντεσπότοφ να περνά άουτ.

Λίγα λεπτά αργότερα (23΄) ο ΠΑΟΚ απείλησε εκ νέου με μια απευθείας εκτέλεση  φάουλ του Μουργκ να μπλοκάρεται από τον Τσάβες.

Στο 35′ ήταν σειρά του Παναιτωλικού να απειλήσει με ένα σουτ του Σενγκέλια να αποκρούεται από τον Ζίβκοβιτς.

Στην τελευταία αξιόλογη στιγμή του πρώτου ημιχρόνου (45+1′) ο Κωνσταντέλιας έκανε ένα σουτ με την μπάλα να σταματά στο δεξί κάθετο δοκάρι.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Παναιτωλικό να είναι μπροστά στο σκορ με 1-0.

Δεύτερο ημίχρονο

Η πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου καταγράφηκε στο 48΄και ανήκε στον Παναιτωλικό με ένα σουτ του Χατζηθεοδωρίδη να περνά άουτ.

Λίγα λεπτά αργότερα (52΄) ήταν σειρά του ΠΑΟΚ να απειλήσει με ένα σουτ του Κωνσταντέλια να φεύγει λίγο έξω από την εστία του Τσάβες.

Με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα (60΄) ο ΠΑΟΚ έφτασε στην ισοφάριση με τον Κωνσταντέλια παρόλα αυτά το γκολ ακυρώθηκε έπειτα από επανέλεγχο ως οφσάιντ.

Η επιμονή του ΠΑΟΚ ανταμείφθηκε και στο 72΄κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση.  Ο Κωνσταντέλιας βρήκε τον Σάστρε αυτός έκανε ένα διαγώνιο σουτ με την μπάλα να βρίσκει στον Τορεχόν και να αλλάζει πορεία καταλήγοντας στα δίχτυα για το 1-1.

Το αμέσως επόμενο λεπτό ο ΠΑΟΚ κατάφερε να φτάσει στην πλήρη ανατροπή του σκορ. Ο Ζίβκοβιτς έγινε αποδέκτης της μπάλας και με ένα σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα μέσα από το δεξί δοκάρι για το 1-2.

Με την συμπλήρωση 90΄ο ΠΑΟΚ έφτασε και σε τρίτο τέρμα με τον Ζίβκοβιτς να βρίσκει τον Κωνσταντέλια που με διαγώνιο πλασέ έγραψε το τελικό 1-3.