Πανσερραϊκός – Αστέρας Τρίπολης 2-1: Μεγάλη νίκη για τους γηπεδούχους

Πανσερραϊκός και Αστέρας Τρίπολης αναμετρήθηκαν για την 26η και τελευταία αγωνιστική της Super League. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να πανηγυρίσουν ένα πολύτιμο τρίποντο επικρατώντας με 2-1 χάρη στα γκολ του Ουάρντα (45+4′,76′) για τους φιλοξενούμενους είχε μειώσει προσωρινά ο Καλτσάς στο 45+6′.

Ο αγώνας

Ο Πανσερραϊκός ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση καταφέρνοντας μόλις στο 4′ να απειλήσει με ένα σουτ του Άλεξιτς να αποκρούεται από τον Παπαδόπουλο.

Στο 20′ ο Πανσερραϊκός απείλησε εκ νέου με τον Ντάνκερλουι να κάνει την σέντρα τον Πηλέα να πιάνει μια κεφαλιά με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Παπαδόπουλου.

Η πρώτη αξιόλογη στιγμή για τον Αστέρα Τρίπολης καταγράφηκε στο 22′ ο Ζούγλης έκανε μια κάθετη πάσα στον Μάντζη αυτός έσκαψε την μπάλα πάνω από τον Χόβαν σημαδεύοντας όμως το δοκάρι.

Λίγο πριν την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο Αστέρας Τρίπολης προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή τερματοφύλακα αφού ο Παπαδόπουλος που μόλις είχε επιστρέψει από τραυματισμό δίνοντας την θέση του στον Τσιφτσή.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45+2′) ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα για μαρκάρισμα του Λύρατζη στον Ουάρντα.

Ο Αιγύπτιος ανέλαβε την εκτέλεση με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-0.

Η απάντηση του Αστέρα ήταν άμεση όταν ο Ζούγλης με εξαιρετική σέντρα βρήκε τον Καλτσά που με φανταστικό τελείωμα έγραψε το 1-1 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Δεύτερο ημίχρονο

Ο Πανσερραϊκός μπήκε πιο δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο και στο 60′ κατάφερε να απειλήσει με ένα σουτ του Ουάρντα να αποκρούεται με δυσκολία από τον Τσιφτσή.

Στο 68′ σε μια καθοριστική στιγμή ο Αστέρας έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Γιαμπλόνσκι με δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στον Τομάς.

Στο 78′ ο Τομάς έκανε μια εξαιρετική σέντρα ο Λύρατζης έχασε τον Ουάρντα που με προβολή νίκησε τον Τσιφτσή για το 2-1.

Στο 82′ ο Πανσερραϊκός απείλησε με τον Τομάς να βρίσκει με κάθετη πάσα τον Μπεντανκόρ που έκανε ένα σουτ με τον Τσιφτσή να αποκρούει.

Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 86′ ήταν σειρά του Αστέρα Τρίπολης να απειλήσει ο Καλτσάς έκανε το γύρισμα, ο Μιριτέγιο έκανε την προβολή με τον Χόβαν να αποκρούει με το πόδι.

Στην τελευταία αξιόλογη στιγμή της αναμέτρησης ο Μπαρτόλο έκανε την προβολή με τον Χόβαν να αποκρούει.

Το τελικό σκορ βρήκε το Πανσερραϊκό νικητή με 2-1.