ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 2-0: Δεν έβγαλαν αντίδραση οι «ερυθρόλευκοι» και δέχθηκαν την ήττα

0

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 2-0 του Ολυμπιακού στο πλαίσιο της εξ αναβολής 5ης αγωνιστικής των playoffs της Super League με τα γκολ των Τάισον και Ζίβκοβιτς.

Στο 9ο λεπτό ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη καλή ευκαιρία του αγώνα. Ο Μαρτίνς πέρασε τον Μπάμπα, έβγαλε τη σέντρα αλλά η κεφαλιά του Μασούρα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Τρία λεπτά αργότερα ήταν σειρά του «δικεφάλου» του Βορρά να χάσει μεγάλη ευκαιρία. Ο Τόμας βρήκε τον Κωνσταντέλια, ο οποίος παρότι ήταν μόνος του σε τετ-α-τετ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τζολάκη.

Ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ στο 26′. Ο Ζίβκοβιτς έκανε το γυριστό στην περιοχή του Ολυμπιακού, η μπάλα πέρασε από όλους και ο Τάισον με δυνατό σουτ τρυπώντας την άμυνα των «ερυθρολεύκων» νίκησε τον Τζολάκη κάνοντας το 1-0.

Ο «δικέφαλος» του Βορρά πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 65′. Ο Κωνσταντέλιας πέρασε τον Κίνι, πάσαρε στον Ζίβκοβιτς που έφυγε στην πλάτη της άμυνας, βγήκε τετ-α-τετ με τον Τζολάκη και έκανε το 2-0.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει το σκορ. Ο Καρβάλιο έστρωσε στον Όρτα, εκείνος εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κοτάρσκι.

ΠΑΟΚ –  Ολυμπιακός 0-2

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Κετζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Σβαμπ, Μεϊτέ, Α. Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας, Τάισον, Μπράντον

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Κίνι, Κάρμο, Ρέτσος, Ροντινέι, Έσε, Όρτα, Τσικίνιο, Μαρτίνς, Μασούρας, Ναβάρο