Τον “ξελάσπωσε” και πάλι ο καθοριστικός Ιωαννίδης.

Ούτε κόντρα στον Ατρόμητο έχασε ο Παναθηναϊκός καθώς επικράτησε με 1-0 του Ατρομήτου στην Λεωφόρο στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ. 37 οι βαθμοί για την ομάδα του Γιοβάνοβιτς με δώδεκα πλέον νίκες και μία ισοπαλία σε δεκατρία ματς και έτσι θα κλείσει πριν την διακοπή για το παγκόσμιο κύπελλο ο Παναθηναϊκός τις υποχρεώσεις του ενώ ο Ατρόμητος έμεινε στην 8η θέση με 15 βαθμούς μετά το πολύ καλό ξεκίνημα που έχει κάνει τη φετινή σεζόν.

Πρώτη καλή φάση στο ματς για τον Παναθηναϊκό στο 8’ με τον Σπόραρ να σουτάρει από το ύψος της περιοχής και την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ.

Στο 35’ ο Ατρόμητος θα μείνει με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Έρλινγκμαρκ με διπλή κίτρινη κάρτα.

Τεράστια ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο 37’ με τον αρχηγό Κουρμπέλη να μην μπορεί να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι μέσα από την μικρή περιοχή.

Ακόμα δυο καλές ευκαιρίες για τους «πράσινους» στο τέλος του ημιχρόνου, με πρωταγωνιστή και στις δύο τον Σένκεφελντ να μην μπορεί να σκοράρει μετά από στημένες φάσεις.

Πολύ καλύτερος ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο έχοντας την κατοχή της μπάλας στο 75%, έχοντας δημιουργήσει αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρει και παίζοντας από το 35’ με παίκτη παραπάνω. Το σκορ όμως δεν άλλαξε και το δεύτερο ημίχρονο θα αρχίσει από το 0-0.

Πρώτη καλή φάση για τους γηπεδούχους στο δεύτερο ημίχρονο στο 67’ με τον Βέρμπιτς να γυρίζει την μπάλα στην περιοχή για τον Σπόραρ αλλά αυτός έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Συνεχίζει να πιέζει ο Παναθηναϊκός που στο 77’ απείλησε ξανά με ένα σουτ του Μπερνάρ.

Γκολ για το τριφύλλι στο 80’ με τον άνθρωπο των τελευταίων παιχνιδιών για τον Παναθηναϊκό, Φώτη Ιωαννίδη. Γύρισαν με όμορφο τρόπο την μπάλα οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς γύρω από την περιοχή μέχρι που αυτή κατέληξε στα πόδια του Έλληνα επιθετικού, μετά από πάσα του Σπόραρ, και αυτός με σουτ κέρδισε τον Γιαννιώτη για το 1-0.

Απίστευτο γκολ-φάουλ από τον Μάγκνουσον που άφησε «άγαλμα» τον Γιαννιώτη για το 2-0 στην εκπνοή του ματς για να «κλειδώσει» την νίκη του Παναθηναϊκού.