ΑΕΚ – Άρης 2-0: Πρωτιά για την Ένωση με «δώρο» του Πόνσε

Με πρωταγωνιστή τον Πόνσε, η ΑΕΚ επικράτησε 2-0 του Άρη και πέρασε στην κορυφή του πρωταθλήματος, γιορτάζοντας τα 100α της γενέθλια.

Σε μια γιορτινή ημέρα για την ΑΕΚ, η Ένωση πήρε μια άνετη νίκη απέναντι στον Άρη, με σκορ 2-0. Ο Πόνσε ήταν καθοριστικός για την ομάδα του Αλμέιδα σκοράροντας δύο γρήγορα γκολ στο πρώτο μέρος, διασφαλίζοντα το τρίποντο και την πρωτιά της ΑΕΚ. Οι φίλοι της Ένωσης στάθηκαν στο πλευρό της ομάδας τους για το υπόλοιπο του αγώνα δημιουργώντας μια μαγευτική ατμόσφαιρα για τα 100α γενέθλια της.

Πρώτο Ημίχρονο

Η πρώτη τελική του αγώνα ήρθε στο 5ο λεπτό, όταν ο Βίντα πήρε την κεφαλιά από το φάουλ του Γκατσίνοβιτς, ωστόσο η μπάλα δεν άλλαξε πορεία και κατέληξε άουτ.

Το γκολ ήρθε σύντομα για την Ένωση, στο 9ο λεπτό, όταν Γιόνσον και Χατζισαφί συνεργάστηκαν υπέροχα, με τον δεύτερο να σπάει στον Πόνσε μέσα στην περιοχή και τον Αργεντινό να σκοράρει από κοντά.

Λένε λεπτά μετά, ο Πόνσε διπλασίασε τα τέρματα του με προβολή, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ελίασον από τα αριστερά.

Ο Άρης προσπάθησε να απαντήσει στο 16′ με τον Σαβέριο, ο οποίος εκτέλεσε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον Αθανασιάδη να αποκρούει στην γωνία του με τα ακροδάχτυλα.

Στο 30ο λεπτό, η Ένωση απείλησε με τον Ρότα να προσπαθεί να βρει τον Χατζισαφί με μια γλυκιά σέντρα, ωστόσο ο Ιρανός δεν έκανε καλό κοντρόλ, με την μπάλα να βγαίνει άουτ.

Δεύτερο Ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος, η Ένωση μπήκε με δυναμισμό και έκανε την πρώτη τελική στο 50′, όταν ο Ελίασον έβγαλε τον Πόνσε μπροστά, αλλά η ευκαιρία του Αργεντίνου σώθηκε από τον Κουέστα, με διπλή απόκρουση.

Στο 57′, ο Ελίασον εκτέλεσε κόρνερ, με στόχο τον Βίντα, αλλά η κεφαλιά του Κροάτη βετεράνου πέρασε για λίγο εκτός της εστίας του Κουέστα.

Η Ένωση συνέχισε την πίεση, με τον Τσούμπερ να δοκιμάζει το σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Ισπανός τερματοφύλακας του Άρη απέκρουσε θεαματικά.

Από την πλευρά του ο Άρης φάνηκε απόλυτα παθητικός, με τον Μάντζιο να δοκιμάζει αλλαγή συστήματος, βάζοντας στο παιχνίδι και τον Μορόν, ωστόσο δεν μπόρεσε να απειλήσει.

Ο Άρης έκανε μετά από αρκετή ώρα μια τελική, με τον Μορόν να δοκιμάζει σουτ από την γωνία της περιοχής, ωστόσο η μπάλα πέρασε άουτ.

Με το παιχνίδι να πλησιάζει στην λήξη του, ο Οντουμπάτζο έκανε ένα σκληρό μαρκάρισμα στον Ρότα, με τον Έλληνα μπακ να αποχωρεί τραυματίας, αλλά να επιστρέφει, καθώς η ομάδα του είχε συμπληρώσει τις αλλαγές της,

Οι Συνθέσεις

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Κάλενς, Βίντα, Χατζισαφί, Γιόνσον, Πινέδα (Μάνταλος 77′), Γκατσίνοβιτς (Λιούμπιτσιτς 69′), Ελίασον (Αμραμπάτ 77′), Τσούμπερ (Αραούχο 69′), Πόνσε (Φερνάντες 84′)

Αναπληρωματικοί: Γκίνης, Μουκουντί, Άμραμπατ, Αραούχο, Μάνταλος, Φερνάντες, Λιούμπισιτς, Γαλανόπουλος, Σιντιμπέ

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Μοντόγια (Φατόρε 46′), Ρόουζ, Μπράμπετς, Ζιλ (Ντάριντα 46′), Βερστράτε, Παναγίδης, Σαβέριο (Μορόν 64′), Φετφατζίδη (Γκαρθία 64′), Ανσαριφάρντ (Βέλεθ 75′)

Αναπληρωματικοί: Χουτεσιώτης, Νταρίντα, Πάρδο, Μορόν, Γκαρθία, Ζαμόρα, Φατόρε, Βέλεθ, Τζούρασεκ