Αλκμάαρ - ΑΕΚ 6-0: «Με το αριστερό» ξεκίνησαν τα φιλικά της Ένωσης

• 0
  • 2 views

Η ΑΕΚ ξεκίνησε τις φιλικές της υποχρεώσεις με τον χειρότερο δυνατό τρόπο, γνωρίζοντας την ήττα από την Αλκμάαρ με σκορ 6-0.

Μια πολύ κακή έναρξη στην προετοιμασία της για την νέα σεζόν έκανε η ΑΕΚ, με την ομάδα του Αλμέιδα να γνωρίζει την ήττα με 6-0 από την Αλκμάαρ επί ολλανδικού εδάφους. Οι κιτρινόμαυροι δέχτηκαν από τρία γκολ σε κάθε ημίχρονο και με εξαίρεση κάποιες προσπάθειες των Γαλανόπουλο και Μάνταλο δεν μπόρεσε να επιβληθεί της αντιπάλου της.

Πρώτο Ημίχρονο

Η Ένωση απείλησε πρώτη με την ευκαιρία του Γαλανόπουλου, όταν ο Φερνάντες έβγαλε σέντρα από τα αριστερά και ο Έλληνας μέσος εκτέλεσε, με τον αντίπαλο τερματοφύλακα να αποκρούει με το ένα χέρι.

Η Αλκμάαρ απάντησε στο 10ο λεπτό, όταν ο Γιόνσον έχασε την μπάλα από τον Μπούρμεστερ και αυτός έδωσε στον Φαν Μπόμελ, ο οποίος νίκησε τον Θεοχάρη για το 1-0.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Μάνταλος βρέθηκε κοντά στην ισοφάριση, αλλά το σουτ του αποκρούστηκε από τον Οβούσου, με τον Ολλανδό τερματοφύλακα να παραχωρεί κόρνερ.

Στο 27', η Αλκμάαρ διπλασίασε τα τέρματά της, με τον Ζεεφουίκ να βγαίνει απέναντι στον Θεοχάρη και να πλασάρει υποδειγματικά για το 2-0 υπέρ των γηπεδούχων.

Λίγο πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, ο Μπούρμεστερ βγήκε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ και με ένα «ψηλοκρεμαστό» σουτ νίκησε τον Θεοχάρη για το 3-0, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Δεύτερο Ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ άλλαξε την ενδεκάδα της με τους Αγγελόπουλο, Κανελλόπουλο, Ραντόνια, Χρυσόπουλο, Πήλιο, Φοφανά, Ρουκουνάκη, Μαχαίρα, Ζίνι, Τσιλούλη, Θεοδωρίδη να περνάνε στο παιχνίδι.

Στο 63', η Αλκμάαρ συνέχισε να σκοράρει, όταν ο Ντε Βιτ εκμεταλλεύτηκε λάθος του Ραντόνια και πλάσαρε, νικώντας τον Αγγελόπουλο για το 4-0.

Το παιχνίδι πλησίαζε στο τέλος, όμως οι Ολλανδοί συνέχισαν να πιέζουν και μέσα σε δύο λεπτά πέτυχαν δύο γκολ. Αρχικά, στο 88', ο Ντε Ρόντε με πλασέ έκανε το 5-0, πριν οι γηπεδούχοι βγουν στην αντεπίθεση και με τον Κάσιους κάνουν το τελικό 6-0 στο 89ο λεπτό.

Οι Συνθέσεις

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Θεοχάρης, Ρότα, Μουκουντί, Μήτογλου, Χατζισαφί, Γιόνσον, Μάνταλος, Γαλανόπουλος, Γκαρσία, Ελίασον, Φερνάντες