Ολυμπιακός – ΑΕΚ 2-0: Ο Όρτα της «έκαψε τα φτερά» και έστειλε τον ΠΑΟΚ στην κορυφή

0

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της ΑΕΚ με 2-0 στο «Γ.Καραϊσκάκης» και την έριξε από την κορυφή της βαθμολογίας, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής των playoffs της Super League.

Πρώτο ημίχρονο

Στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ. Ο Ποντένσε βρήκε τον Ελ Καμπί στην περιοχή, εκείνος πλάσαρε αλλά ο Στάνκοβιτς με δύσκολη απόκρουση με τα πόδια έδιωξε σε κόρνερ.

Καλή στιγμή για την Ένωση στο 24′ όταν ο  Ελίασον πέρασε τον Αποστολόπουλο, έκανε τη σέντρα, ο Γκαρσία παρότι ήταν μόνος του στο δεύτερο δοκάρι έκανε κοντρόλ και ο Ροντινέι πρόλαβε να διώξει.

Πάρα πολύ μεγάλη στιγμή για την ΑΕΚ βγαίνοντας στην αντεπίθεση. Ο Λιβάι Γκαρσία πάτησε περιοχή, έκανε το γύρισμα από τα δεξιά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά ο Ελίασον από πολύ έστειλε την μπάλα άουτ.

Με τη συμπλήρωση 40 λεπτών οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν μεγάλη ευκαιρία. Ο Ποντένσε σούταρε από αριστερά με την μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Στάνκοβιτς.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν μεγαλύτερα διαστήματα περισσότερο πιεστικός δημιουργώντας ευκαιρίες, με την ΑΕΚ να προσπαθεί να δώσει το δικό της ρυθμό στο ματς χωρίς όμως να το πετυχαίνει σε μεγάλα σημεία. Δεν ήταν ιδιαίτερες οι φορές που απείλησε τα καρέ του Τζολάκη αλλά η αμυντική της λειτουργία δεν άφησε τους γηπεδούχους να σκοράρουν.

Δεύτερο ημίχρονο

Ο Όρτα κουβάλησε την μπάλα στο 55′ μέχρι τα όρια της περιοχής, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το δοκάρι του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Στο 60′ ο Ολυμπιακός κέρδισε φάουλ σε πολύ καλό σημείο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Φορτούνης, αλλά στάθηκε άτυχος γιατί η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Το γκολ που έψαχνα οι Πειραιώτες το βρήκαν στο 65′. Ο Στάνκοβιτς απέκρουσε την κεφαλιά του Ελ Κααμπί από κοντά, ο Μαροκινός δεν άφησε την φάση, έκανε το γύρισμα στην περιοχή και η μπάλα έφτασε στον Πορτογάλο που με δυνατό πλασέ έκανε το 1-0.

Ο Όρτα χτύπησε ξανά στις καθυστερήσεις και με ένα εντυπωσιακό γκολ «σφράγισε» τη νίκη.

Η ΑΕΚ απείλησε έντονα στο φινάλε χωρίς όμως να καταφέρει να φύγει από το Φάληρο με κάποιο θετικό αποτέλεσμα.