Πορτογαλία – Ουρουγουάη 2-0: Νίκη και στους 16 του Μουντιάλ οι Πορτογάλοι

Μεγάλη νίκη πήρε η Πορτογαλία κόντρα στην Ουρουγουάη, παίρνοντας το εισιτήριο για τους 16 του Μουντιάλ.

Μεγάλη νίκη πήρε η Πορτογαλία κόντρα στην Ουρουγουάη, κερδίζοντας το εισιτήριο για τους 16 του Μουντιάλ.

Απο το πρώτο ημίχρονο φάνηκε ότι ο αγώνας θα ήταν ιδιαίτερα σκληρός κυρίως απο την μεριά των Ουρουγουανών, οι οποίοι έδειχναν συνεχώς τη δίψα τους για την νίκη. Παρά το γεγονός ότι η κατοχή ήταν περίπου στο 70% υπέρ της Πορτογαλίας δεν κατάφεραν να απειλήσουν.. Αντίστοιχα οι Ουρουγουανοί αν και το ποσοστό της κατοχής ήταν πολύ μικρότερο κατάφεραν να απειλήσουν τους αντιπάλους με μια κλασική ευκαιρία του Μπεντακούρ στο 32΄. Ο μέσος της Τότεναμ με ατομική ενέργεια πίσω απο τη μεσαία γραμμή πέρασε όλη τη Πορτογαλική άμυνα, όμως τα σχέδια του για να ανοίξει το σκορ χάλασε ο Ντιόγκο Κόστα με υπέροχη έξοδο.

Η άσχημη στιγμή του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο 20 χρόνος αμυντικός Νούνο Μέντες δεν άντεξε και αποχώρησε με κλάματα. Φαίνεται ότι ο τραυματισμός που τον ταλαιπωρούσε υποτροπίασε. Αναμένουμε την σχετική ανακοίνωση με την κατάσταση της υγείας του.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του παιχνιδιού ήταν διαφορετική, με τις δύο ομάδες να έχουν πολλές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ. Στο 52΄ ένα σουτ του Ζοάο Φέλιξ πέρασε ελάχιστα έξω απο την εστία του Ροσέτ. Το σκορ τελικά άνοιξε ο Μπρούνο Φερνάντεζ στο 54΄ με ένα σέντρα – σουτ έξω απο την περιοχή. Αν και το γκολ στην αρχή κατοχυρώθηκε στον Ρονάλντο, ύστερα απο εξέταση φάνηκε ότι ήταν απευθείας σουτ του Φερνάντεζ.

Στο 75΄ ένα τρομερό σουτ του Γκόμεζ σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Ντιόγκο Κόστα, χάνοντας μια τεράστια ευκαιρία για την Ουρουγουάη να ισοφαρίσει. Τρία λεπτά αργότερα ούτε ο Σουάρεζ κατάφερε απο κοντινή απόσταση να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης. Το ίδιο λεπτό ο Ντιόγκο Κόστα επενέβη και κρατάει ανέπαφη την εστία του απο το κοντινό πλασέ του Ντε Αρασκαέτα.

Οι προσπάθειες της Ουρουγουάη δεν απέδωσαν καρπούς. Στο 91΄ οι Πορτογάλοι κέρδισαν πέναλτι ύστερα απο το χέρι που έκανε ο Χιμένεθ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Φερνάντεζ που με ευστοχία έκανε το 2-0. Ο μέσος της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επιδίωξε να πετύχει χατ -τρικ με δύο δικές του ενέργειες στο 98΄ που απέκρουσε ο Ροσέτ και στο 99΄ όταν η μπάλα βρήκε το δεξί δοκάρι.