Βέλγιο – Λουξεμβούργο 3-0: Άνετη νίκη για τους Βέλγους

img 20240608 231453

Βέλγιο και Λουξεμβούργο αναμετρήθηκαν σε μια φιλική αναμέτρηση, ένα παιχνίδι που αποτέλεσε ένα ακόμα τεστ για τους Βέλγους ενόψει του επερχόμενου Euro.

Ο αγώνας

Η πρώτη αξιόλογη στιγμή της αναμέτρησης καταγράφηκε μόλις στο 3′ με τον Ντε Μπρόινε να εξαπολύει ένα σουτ και τον Μόρις να αποκρούει εντυπωσιακά. Το Βέλγιο έφτασε άλλη μια φορά κοντά στο γκολ στο 7′ με τον Λουκάκου να εξαπολύει ένα σουτ έπειτα από πάσα του Ντε Μπρόινε και τη μπάλα να περνά άουτ. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 42′ για να δούμε κάτι αξιοσημείωτο στην αναμέτρηση. Το Βέλγιο κέρδισε πέναλτι για ανατροπή από τον Μαχμούτοβιτς. Ο Λουκάκου ανέλαβε την εκτέλεση στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης του πρώτου ημιχρόνου που βρήκε το Βέλγιο μπροστά στο σκορ με 0-1.

Δεύτερο ημίχρονο

Το Βέλγιο συνέχισε δυναμικά και στο δεύτερο ημίχρονο καταφέρνοντας μάλιστα να βρει και δεύτερο γκολ λίγο πριν την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα (57′). Ο Ντοκού πάσαρε στον Λουκάκου που με σουτ στην κάτω δεξιά γωνία έγραψε το 2-0. Δύο λεπτά αργότερα (59′) ο Λουκάκου άγγιξε το τρίτο γκολ με τον τερματοφύλακα του Λουξεμβούργου παρόλα αυτά να αποκρούει. Στο 68′ το Βέλγιο απείλησε εκ νέου με ένα σουτ του Μπακαγιόκο να αποκρούεται εντυπωσιακά από το τερματοφύλακα του Λουξεμβούργου. Η καλή εικόνα του Βελγίου ανταμείφθηκε και με τρίτο γκολ όταν ο Τροσάρντ παρέλαβε μια πάσα από τον Φαές και εξαπέλυσε ένα σουτ στην κάτω αριστερή γωνία για το 3-0 στο 81′. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης με το Βέλγιο να παίρνει μια άνετη φιλική νίκη με 3-0 απέναντι στο Λουξεμβούργο.