Σημαντικές νίκες για Warriors και Hawks

Μεγάλη νίκη με εντυπωσιακή ανατροπή για τους πρωταθλητές.

Golden State Warriors 120-109 New Orleans Pelicans

Ξανά ανέβηκαν προσωρινά στην 6η θέση οι Warriors χάρη στην μεγάλη ανατροπή που κάναν τα ξημερώματα απέναντι στους Pelicans. Πιο συγκεκριμένα, οι φιλοξενούμενοι λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου είχανε βρεθεί μπροστά με 20 (43-63). Στο δεύτερο ημίχρονο οι πρωταθλητές δείξανε ένα εντυπωσιακό πρόσωπο, καθώς το επιμέρους σκορ ήτανε 74-46.

Από τους Warriors μεγάλος ήρωας ήτανε ο Curry, ο οποίος τελείωσε με 39 πόντους, 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ σουτάροντας με 14/25. Από τους Pelicans το πάλεψαν οι Ingram και Murphy, με τον πρώτο να τελειώνει με 26 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ σουτάροντας με 9/22, και με τον δεύτερο να τελειώνει με 21 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ σουτάροντας με 6/9.

Αναλυτικότερα τα σκορ των περιόδων :

25-36, 46-63, 85-89, 120-109

Atlanta Hawks 120-118 Cleveland Cavaliers

Πειστική εμφάνιση μετά από καιρό για τους Hawks, οι οποίοι λίγο έλειψε να αυτοκτονήσουν στο τέλος παρόλο που είχαν τον έλεγχο σχεδόν καθ’όλη την διάρκεια του αγώνα. Με αυτή την νίκη οι Hawks ανέβηκαν στην 8η θέση, καθώς έχουν κερδίσει το season series με τους Raptors με τους οποίους έχουν το ίδιο ρεκόρ.

Από τους Hawks πρωταγωνίστησε ο Dejounte, ο οποίος τελείωσε με 29 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ σουτάροντας με 11/22. Από τους Cavs το πάλεψε ο Donovan Mitchell, ο οποίος τελείωσε με 44 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ σουτάροντας με 15/33.

24-24, 59-51, 94-84, 120-118