Γουέστ Χαμ-Λίβερπουλ 1-2: Συνεχίζουν να ελπίζουν για την τετράδα οι “Ρεντς”

Λίβερπουλ

Στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ, Γουέστ Χαμ και Λίβερπουλ “μονομάχησαν” στο χορτάρι του Ολυμπιακού σταδίου του Λονδίνου με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν την νίκη με σκορ 1-2.

Το ματς ξεκίνησε εμέ καταιγιστικό ρυθμό και γρήγορα γρήγορα είχαμε δύο γκολ, ένα για την κάθε ομάδα. Αρχικά, στο 12′ η Γουέστ Χαμ πήρε το προβάδισμα με τον Πακετά να πετυχαίνει ένα πολύ όμορφο γκολ με σουτ έξω από την περιοχή. Με το ίδιο ακριβώς “νόμισμα πλήρωσε” η Λίβερπουλ τους γηπεδούχους στο 18′, με τον Χάκπο να ισοφαρίσει με ένα εξίσου όμορφο γκολ. Στο υπόλοιπο πρώτο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε αλλά και οι δύο ομάδες δημιούργησαν κάποιες ευκαιρίες που όμως δεν αξιοποίησαν με αποτέλεσμα να μένει το 1-1.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι πέτυχαν γκολ με τον Μπόουεν αλλά ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ. Στο 67ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 1-2 με τον Μάτιπ να μετατρέπει το κόρνερ του Ρόμπερτσον σε ασίστ. Στη συνέχεια η ομάδα του Κλοπ συνέχισε να δημιουργεί ευκαιρίες έχοντας την κατοχή της μπάλας σε μεγάλο ποσοστό αλλά δεν κατάφερε να βρει το τρίτο γκολ.

Ενδεκάδες

Γουέστ Χαμ (Ντέιβιντ Μόγιες): Φαμπιάνσκι, Κουφάλ, Ζούμα, Αγκέρντ, Κρέσγουελ, Σούτσεκ, Ράις, Πακετά, Μπενραχμά (Κορνέ 70′), Μπόουεν, Αντόνιο (Ινγκς 70′)

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Ρόμπερτσον, φαν Ντάικ, Ματίπ, Άρνολντ, Χέντερσον (Τιάγκο 59′), Φαμπίνιο, Τζόουνς (Μίλνερ 84′), Ζότα (Ντίαζ 59′), Χάκπο (Νούνιεζ 77′), Σαλάχ