Η Σίτι δυσκολεύτηκε αλλά πέρασε νικηφόρα από την Μπόρνμουθ

Η Μάντσεστερ Σίτι πήρε μια δύσκολη νίκη απέναντι σε μια καλά προετοιμασμένη Μπόρνμουθ, με τον Φόντεν να είναι για μια ακόμα φορά ο ήρωας των «Πολιτών».

Η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε με 0-1 την Μπόρνμουθ μέσα στο Vitality Stadium, θέτοντας ένα πρωτοφανές ρεκόρ. Σε 14 συναντήσεις των δύο ομάδων στην Πρέμιερ Λιγκ, η Σίτι μετράει 14 νίκες, το μεγαλύτερο σερί νικών απέναντι σε μια ομάδα στην ιστορία του πρωταθλήματος. Παρόλα αυτά, η νίκη ήρθε δύσκολα με τον Φόντεν να σκοράρει στο πρώτο μέρος αλλά τη Μπόρνμουθ να «αγκαλιάζει» το γκολ σε διάφορες στιγμές του δευτέρου ημιχρόνου, προκαλώντας αναταραχές στην άμυνα των «Πολιτών».

Πρώτο Ημίχρονο

Η Μάντσεστερ Σίτι ξεκίνησε το παιχνίδι εστιάζοντας στο να αποτρέψει την Μπόρνμουθ να αναπτύξει το παιχνίδι της, κρατώντας την μπάλα και κυκλοφορώντας την, περιμένοντας να παρουσιαστεί η ευκαιρία.

Στο 8ο λεπτό, ο Φόντεν έβγαλε τον Χάαλαντ μπροστά, σε τετ-α-τετ με τον Νέτο, ωστόσο ο Νορβηγός εκτέλεσε πολύ γρήγορα και το σουτ του πέρασε άουτ, χάνοντας μια πολύ καλή ευκαιρία.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν αμέσως μετά, με τον Κίρκεζ να δοκιμάζει ένα μακρινό σουτ, από πλάγια θέση. Η μπάλα πήγαινε προς την εστία, με τον Έντερσον να αποκρούει, σπρώχνοντάς την πάνω από την εστία, σε κόρνερ.

Η αναμονή δικαίωσε την ομάδα του Γκουαρντιόλα, καθώς στο 24′, ο Κόβασιτς έδωσε στον Χάαλαντ μέσα στην περιοχή, με τον στράικερ να δοκιμάζει το σουτ. Ο Νέτο απέκρουσε αλλά ο Φόντεν ήταν εκεί για να σκοράρει το ριμπάουντ σε κενή εστία για το 0-1.

Δύο λεπτά μετά, οι «Πολίτες» απείλησαν για μια ακόμη φορά, με τον Στόουνς να κουβαλάει την μπάλα μέσα στην περιοχή πριν σπάσει στον Ρόντρι. Το σουτ του Ισπανού μπλοκαρίστηκε και στην συνέχεια η προσπάθεια του Σίλβα πέρασε άουτ.

Πριν την λήξη του ημιχρόνου, η Μπόρνμουθ προσπάθησε να σοκάρει τους φιλοξενούμενους, με τον Κουκ να βγάζει στον Σολάνκε και αυτός με την σειρά του στον Κρίστι. Ο Σκοτσέζος εκτέλεσε από μακριά αλλά ο Έντερσον έπεσε και απέκρουσε την ευκαιρία.

Δεύτερο Ημίχρονο

Η Μπόρνμουθ δεν φάνηκε να «τα παρατάει» και ξεκίνησε να πιέζει περαιτέρω τους φιλοξενούμενους στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου.

Στο 55′, ο κατέβηκε από τα δεξιά, βγάζοντας την σέντρα στον Ταβερνιέ, με τον Έντερσον να πέφτει κάτω και τον Άγγλο να έχει την ευκαιρία να σκοράρει. Ωστόσο η κεφαλιά του ήταν αρκετά αδύναμη και πήγαινε εκτός στόχου, με τον Ντίας να μπλοκάρει και να απομακρύνει.

Ο Άγγλος είχε μια ακόμα ευκαιρία να σκοράρει στο 59′, όταν ο Σολάνκε, με πλάτη στο τέρμα, άνοιξε την μπάλα σε αυτόν, έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ του πέρασε λίγα μέτρα εκτός της εστίας του Έντερσον.

Στο 67ο λεπτό, η Μπόρνμουθ έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση, με τον Σολάνκε να κάνει την κεφαλιά και τον Έντερσον να αποκρούει πάνω στην γραμμή, για να στερήσει το γκολ από τον Άγγλο.

Στο 75′, ο Χάαλαντ μπαίνει με την μπάλα στην περιοχή και σουτάρει από πλάγια θέση, με την μπάλα να καταλήγει πάνω στον Νέτο, ο οποίος απέκρουσε με το σώμα του και η άμυνα απομάκρυνε.

Οι γηπεδούχοι δεν έδειχναν πρόθυμοι να τα παρατήσουν, πιέζοντας παραπάνω τους πρωταθλητές, με την ομάδα του Γκουαρντιόλα να μην μπορεί να «καθαρίσει» το ματς.

Όσο η ώρα περνούσε, τόσο περισσότερο πίεζε η γηπεδούχος ομάδα, με τον Οουτάρα να δοκιμάζει ένα μακρινό σουτ στο 85ο λεπτό, αλλά την μπάλα να περνάει αριστερά από το δοκάρι του Έντερσον.

Στο 90′, ο Σινιστέρα βρήκε τον Ούναλ στο 2ο δοκάρι, όμως η κεφαλιά του Τούρκου επιθετικού δεν πήγε στο τέρμα, περνώντας μόλις εκατοστά από την εστία του Έντερσον.

Η Μάντσεστερ Σίτι θα είναι σίγουρα ικανοποιημένη με το τρίποντο αλλά όχι με τον τρόπου που αποκτήθηκε. Οι παίκτες του Γκουαρντιόλα φάνηκε αδύναμοι επιθετικά, με τον Χάαλαντ να κάνει άλλη μια αμφιλεγόμενη εμφάνιση, ενώ ήταν φανερή η δημιουργική απουσία του Ντε Μπρόινε. Παρόλα αυτά, η Σίτι έθεσε ένα νέο ρεκόρ για τις περισσότερες συνεχόμενες νίκες απέναντι σε μια ομάδα, μετρώντας 16 σερί επιτυχίες επί των «Κερασιών», ωστόσο η ομάδα του Ιραόλα θα πρέπει να είναι απόλυτα ικανοποιημένη με το πως πίεσε τους πρωταθλητές.

Οι Συνθέσεις

Μπόρνμουθ (Άντι Ιραόλα): Νέτο, Σμιθ, Ζαμπαράνι, Σένεσι (Φεβρ 80′), Κέρκεζ (Σινιστέρα 88′), Κρίστι (Ούναλ 88′), Κουκ, Ταβερνιέ (Οουτάρα 68′), Κλάιφερτ (Σκοτ 69′), Σεμένγιο, Σολάνκε

Αναπληρωματικοί: Ράντου, Τράβερς, Μέφαμ, Κίνσεϊ-Γουέλινγκς, Σκοτ, Φεβρ, Οουτάρα, Σινιστέρα, Ούναλ

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρντιόλα): Έντερσον, Ακάντζι, Στόουνς, Ντίας, Άκε, Ρόντρι, Νούνες (Ντοκού 63′), Κόβασιτς (Ντε Μπρόινε 85′), Σίλβα, Φόντεν, Χάαλαντ (Άλβαρεζ 76′)

Αναπληρωματικοί: Ορτέγκα, Γουόκερ, Γκρίλις, Ντοκού, Ντε Μπρόινε, Γκόμεζ, Μπομπ, Λούις