Μάντσεστερ Σίτι - Σαουθάμπτον 4-0: Ένα ακόμα εύκολο απόγευμα για τους πολίτες

• 0
  • 2 views

Μάντσεστερ Σίτι και Σαουθάμπτον βρέθηκαν αντιμέτωπες στο Έτιχαντ στα πλαίσια της 10ης αγωνιστικής του αγγλικού πρωταθλήματος. Οι πολίτες επικράτησαν με τελικό σκορ 4-0 με τους Κανσέλο, Φόντεν, Μάχρεζ και Χάαλαντ να γράφουν τα ονόματα τους στο πίνακα των σκόρερ.

Το σκορ της αναμέτρησης άνοιξε μόλις στο 20΄ ο Ζοάο Κανσέλο έπειτα απο υπέροχη ατομική ενέργεια πέρασε όλη την αντίπαλη άμυνα και με κοντινό σουτ έκανε το 1-0. Το γκολ αυτό είναι το δεύτερο του Πορτογάλου για την φετινή σεζόν.

Δώδεκα λεπτά αργότερα και ενώ η Σίτι είχε τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού, μια κάθετη του Ντε Μπρόινε προς τον Φόντεν έφερε το δεύτερο τέρμα για τους γηπεδούχους. 95η ασίστ του Βέλγου στην Premier League. Με το γκολ του Άγγλου οι δύο ομάδες πέρασαν στα αποδυτήρια.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 49΄ η μπαλιά του Ρόντρι βρήκε τον Μάχρεζ μέσα στην περιοχή και ο Αλγερινός ευστόχησε απο ευνοϊκή θέση για το 3-0.

Το τελικό 4-0 ήρθε απο τον Χάαλαντ που σκόραρε και σε αυτή την αναμέτρηση ύστερα απο γύρισμα του Κανσέλο μέσα στην περιοχή.