Νιουκάστλ - Άρσεναλ 1-0: Πλήρωσαν το λάθος του Ράγια οι Κανονιέρηδες

• 0
  • 2 views

Τεράστια νίκη για τις Καρακάξες.

Το πρώτο ημίχρονο δεν πρόσφερε ιδιαίτερες συγκινήσεις, με την Άρσεναλ να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού χωρίς ωστόσο να δημιουργεί κάποια μεγάλη φάση.

Στο 62' ο Ράις έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν η κεφαλιά-ριμπάουντ του πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Πόουπ.

Το γκολ της νίκης για την Νιουκάστλ ήρθε δύο λεπτά αργότερα, όταν ο Ράγια πραγματοποίησε μία κακή έξοδο η οποία επέτρεψε στον Άντονι Γκόρντον να γράψει το 1-0 σε κενή εστία μετά από ασυνεννοησία.

Η Άρσεναλ στη συνέχεια προσπάθησε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, όμως δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποια αξιόλογη ευκαιρία.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Νιουκάστλ ανέβηκε στην 6η θέση με 20 βαθμούς, ενώ η Άρσεναλ έχασε έδαφος στο κυνήγι του τίτλου και παρέμεινε στην 3η θέση με 24 βαθμούς.