Τότεναμ – Μάντσεστερ Σίτι 0-2: Σχεδόν πρωταθλητές οι «Πολίτες»

0

Με τον Χάαλαντ να κάνει την διαφορά, η Σίτι πέρασε στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος και είναι ένα παιχνίδι μακριά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Η Μάντσεστερ Σίτι πήρε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα απέναντι στην Τότεναμ, μέσα στο καινούργιο στάδιο των «Πετεινών», φτάνοντας μια «ανάσα» από την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Δύο γκολ από τον Χάαλαντ και μια απόκρουση του Ορτέγκα, χάρισαν στην Σίτι το τρίποντο που την φέρνει στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος, μια αγωνιστική πριν την λήξη του πρωταθλήματος, την ώρα που η Τότεναμ μένει και μαθηματικά εκτός Champions League. Παρόλα αυτά, οι φίλοι της Τότεναμ φάνηκαν ικανοποιημένοι, καθώς στέρησαν από την Άρσεναλ την ευκαιρία να σηκώσει το πρωτάθλημα μετά από 20 χρόνια.

Πρώτο Ημίχρονο

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Τότεναμ να μπαίνει αναζητώντας το γκολ. Οι «Πετεινοί» κατάφεραν να απειλήσουν πρώτοι, όταν με γρήγορες μεταβάσεις, ο Τζόνσον ελευθερώθηκε στα δεξιά, πριν πασάρει στον Μπέτανκουρ, στο ύψος της μεγάλης περιοχής, με το σουτ του Ουρουγουανού να αποκρούεται από τον Έντερσον σε κόρνερ.

Όσο το παιχνίδι εξελίσσονταν, η πίεση της Σίτι αυξάνονταν και μια κακή απομάκρυνση του Ρομέρο έβγαλε τον Φόντεν σε θέση γκολ, όμως το βολέ του βρήκε στο χέρι του Βικάριο, με τον Ιταλό να κρατάει το μηδέν.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 17ο λεπτό, όταν οι Σον, Μπέτανκουρ και Σαρ συνεργάστηκαν βγάζοντας τον Τζόνσον σε θέση βολής, αλλά το σουτ του κόπηκε από το μπλοκάρισμα του Γκβάρντιολ.

Το παιχνίδι εξελίχθηκε μοιρασμένα, με τις δύο ομάδες να έχουν τις στιγμές κυριαρχίας τους. Από την μία η Σίτι εστίαζε τις επιθέσεις της στα δεξιά, όπου ο Γουόκερ έκανε το όβερλαπ και πατούσε περιοχή, ενώ μετά το 25′, η Τότεναμ επέλεγε ένα περισσότερο άμεσο τρόπο να βγαίνει μπροστά και να απειλεί την εστία του Έντερσον.

Καμία εκ των δύο ομάδων δεν μπόρεσε να πάρει το προβάδισμα πριν το ημίχρονο, με τις ευκαιρίες και την κατοχή να είναι μοιρασμένα, σε ένα απόλυτα εξισορροπημένο ημίχρονο.

Δεύτερο Ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος οι «Πολίτες» μπήκαν περισσότερο αποφασισμένοι και το απέδειξαν με την πρώτη ευκαιρία. Οι Σίλβα και ντε Μπρόινε συνεργάστηκαν άψογα με τον πρώτο να βγάζει τον Βέλγο σε θέση βολής, όμως ο Βικάριο απέκρουσε υποδειγματικά.

Η Τότεναμ απάντησε δύο λεπτά αργότερα, με τον Πόρο να βγάζει την συρτή σέντρα και τον Σον να ακουμπάει, αλλά ο Έντερσον ήταν εκεί να απομακρύνει τον κίνδυνο.

Το γκολ ήρθε στο 51ο λεπτό, όταν ο Ντε Μπρόινε ελευθερώθηκε από τα δεξιά, με τον Σίλβα να του πασάρει. Ο Βέλγος έβγαλε μια αριστοτεχνική παράλληλη και ο Χάαλαντ ακούμπησε την μπάλα για να καταλήξει στα δίχτυα, δίνοντας στην Σίτι το πρώτο της γκολ στο στάδιο της Τότεναμ, στη Πρέμιερ Λιγκ.

Στο 62ο λεπτό, ο Κουλουσέφσκι έβγαλε σέντρα στο δεύτερο μέρος, με τον Ρομέρο να ορμάει, προσπαθώντας να έρθει σε επαφή με την μπάλα. Παρόλα αυτά, συγκρούστηκε με τον Έντερσον, με τον Βραζιλιάνο να μένει στο έδαφος και στην συνέχεια να αποχωρεί τραυματισμένος.

Στο 71ο λεπτό, ο Κουλουσέφσκι «κουβάλησε» την μπάλα μέσα στην περιοχή και εκτέλεσε από πλάγια θέση, αλλά ο Ορτέγκα απέκρουσε και στην συνέχεια μάζεψε την μπάλα.

Με το παιχνίδι να μπαίνει στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Τότεναμ πίεζε έντονα, με τον Κουλουσέφσκι να δοκιμάζει ένα σουτ από πλάγια θέση, αλλά η ευκαιρία του πέρασε πάνω από το δοκάρι του Ορτέγκα.

Ένα λεπτό μετά, ο Ντίας έχασε σε μονομαχία από τον Σουηδό, αλλά για μια ακόμα φορά, ο Ορτέγκα κατάφερε να εξουδετερώσει τον απειλητικό επιθετικό της Τότεναμ.

Στο 86′, η Τότεναμ ανάγκασε τον Ακάντζι σε ένα κρίσιμο λάθος, με τον Σον να βγαίνει στο τετ-α-τετ, αλλά ο Ορτέγκα βγήκε νικητής, σώζοντας την ομάδα.

Μια αντεπίθεση της Σίτι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, είδε τον Ντοκού να ανατρέπεται από τον Πόρο και την Σίτι να κερδίζει πέναλτι. Ο Χάαλαντ ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε, κάνοντας το 0-2.

Οι σκηνές που ακολούθησαν ήταν μοναδικές, με τους οπαδούς της Σίτι να πανηγυρίζουν για την νίκη της ομάδας τους αλλά και τους οπαδούς της Τότεναμ να τραγουδούν για την «εκθρόνιση» της Άρσεναλ από την πρώτη θέση, παρά την ήττα της ομάδας τους και τον αποκλεισμό τους από το Champions League για την επόμενη σεζόν.

Οι Συνθέσεις

Τότεναμ (Άγγελος Ποστέκογλου): Βικάριο, Πόρο, Ρομέρο, Ντραγκούσιν, Φαν ντε Φεν, Χόιμπιεργκ (Σκιπ 85′), Μπέντανκουρ (Κουλουσέφσκι 55′), Σαρ (Λο Σέλσο 85′), Τζόνσον, Μάντισον (Μουρ 90’+2′), Σον

Αναπληρωματικοί: Όστιν, Έμερσον, Σκιπ, Χολ, Λο Σέλσο, Χιλ, Κουλουσέφσκι, Μουρ, Σκάρλετ

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρντιόλα): Έντερσον (Ορτέγκα 69′), Γουόκερ, Ντίας, Ακάντζι, Γκβάρντιολ, Κόβασιτς, Ρόντρι, Ντε Μπρόινε (Ντοκού 69′), Σίλβα, Φόντεν, Χάαλαντ (Άλβαρεζ 90’+5′)

Αναπληρωματικοί: Ορτέγκα, Στόουνς, Άκε, Γκρίλις, Ντοκού, Άλβαρεζ, Νούνες, Μπομπ, Λούις