Κοιμήθηκαν ως τα “μωρά” του Ολυμπιακού… Ξύπνησαν ως πρωταθλητές Ευρώπης

22 Απριλίου 2024 Save The Day ! Η ημέρα που η πρώτη ελληνική ομάδα σκαρφάλωσε στην κορυφή της Ευρώπης.

Ο Ολυμπιακός του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου απέδειξε ότι τα όνειρα δεν έχουνε «ταβάνι».

Τι και αν είναι 16, 18, 19 χρονών… Τα παιδιά αυτά κοιμήθηκαν παίκτες της Κ19 του Ολυμπιακού και ξύπνησαν πρωταθλητές Ευρώπης!

Η πορεία τους ως την κατάκτηση του τροπαίου:

Λέτσε

4/10 Ρέντη

Το ευρωπαϊκό ταξίδι είχε αφετηρία το Ρέντη. Στις 4/10 οι Πειραιώτες υποδέχθηκαν την πρωταθλήτρια Ιταλίας, Λέτσε.

Το σκορ της αναμέτρησης άνοιξε ο Παπακανέλλος με σουτ έξω από την περιοχή στο 20ο λεπτό. Οι παίκτες της Λέτσε ισοφάρισαν στο 61′ με την κεφαλιά του Πασκαλάου, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Βούντουρα.

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν ξανά προβάδισμα στο 71′ με την προβολή του Μπάμπη Κωστούλα στο 71′, ενώ το τελικό 3-1 υπέγραψε ο Πνευμονίδης, ο οποίος βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή και μετέτρεψε σε γκολ την υπέροχη ατομική προσπάθεια του Μ. Κωστούλα.

25/10 Στάντιο Βία ντε Μάρε

Με το ίδιο ακριβώς σκορ επικράτησαν και στην Ιταλία. Μόλις στο 7ο λεπτό ο Μουζακίτης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι άνοιξε το σκορ, ενώ 12 λεπτά αργότερα ο Κωνσταντίνος Κωστούλας διπλασίασε τα τέρματα των Πειραιωτών.

Η Λέτσε μείωσε στο 60′ με τον Χέλμ, αλλά ο Μπάμπης Κωστούλας στο 75′ «κλείδωσε» τη νίκη-πρόκριση για τον Ολυμπιακό.

Καμπάλα

8/11 Καμπάλα Σίτι Στάντιουμ

Στην επόμενη φάση οι «ερυθρόλευκοι» αντιμετώπισαν την Καμπάλα. Η πρωτοπόρος του Αρζεμπαιτζαν υποτάχθηκε στην ομάδα του Συλαϊδόπουλου.

Με ένα σαρωτικό πέρασμα εκτός έδρας ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 και «χρυσούς» σκορερ τους Μουζακίτη, Μπάμπη Κωστούλα και Δαρβίρα.

29/11 «Γ. Καραϊσκάκης»

Στο «Γ. Καραϊσκάκης» το πάρτι συνεχίστηκε. Ο Μουζακίτης άνοιξε το σκορ μόλις στο 15′ με μακρινό σουτ. Στο 56′ ο Παπακανέλλος αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι, με τον Γατόπουλο στην επαναφορά και μετά από 3 αποκρούσεις του τερματοφύλακα να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 71΄ο Μουζακίτης έκανε το 3-0 ευστοχώντας σε εκτέλεση πέναλτι, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Θανάσης Κουτσοβούλας, έγραψε και αυτός το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ νικώντας τον τερματοφύλακα με εκτέλεση πέναλτι.

Ίντερ

7/2 «Γ. Καραϊσκάκης»

Επόμενος αντίπαλος η Ίντερ, σε νοκ-άουτ παιχνίδι αυτή το φορά. Στο «Γ. Καραϊσκάκης» και κάτω από μια όμορφη ατμόσφαιρα, με τον κόσμο να βρίσκεται στο γήπεδο δίνοντας παλμό, οι παίκτες του Ολυμπιακού επικράτησαν στην διαδικασία των πέναλτι και πήραν μια μεγάλη πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης. 6/6 είχαν οι Πειραιώτες στις εκτελέσεις τους, ενώ για τους Ιταλούς μοιραίος ήταν ο Ματέο Κότσι.  Τα πέναλτι εκτέλεσαν οι: Μουζακίτης, Μπακούλας, Κωστούλας Μ, Λιατσικούρας, Τανούλης, Κωστούλας Κ.

Λανς

28/2 «Γ. Καραϊσκάκης»

Για μια θέση στους «8» του Youth League οι Πειραιώτες αντιμετώπισαν τη Λανς στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Οι Γάλλοι προηγήθηκαν στο 19′ με το γκολ του Σισούμπα, ενώ διπλασίασαν τα τέρματα τους στο 52′ με το γκολ του Φοφανά. Και τότε ήταν που ο Ολυμπιακός δεν είχε πει ακόμα τη τελευταία του λέξη. Ο Μπάμπης Κωστούλας με εύστοχη εκτέλεση στο 58′ μείωσε για τους «ερυθρόλευκους», ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Πνευμονιδής έφερε το ματς στα ίσα.

Ο αγώνας πήγε στα πέναλτι και εκεί οι γηπεδούχοι πήραν την νίκη- πρόκριση με 4-2. Μπακούλας, Κωστούλας Μ, Λιατσικούρας, Τανούλης εκτέλεσαν εύστοχα, ενώ οι Γάλλοι αστόχησαν σε δύο πέναλτι.

Μπάγερν Μονάχου

12.3 Bayern Campus

Επόμενος σταθμός η Γερμανία και η Μπάγερν Μονάχου, στους «8» της διοργάνωσης. Υπό το βλέμμα του Τόμας Τούχελ και υπολοίπων μεγάλων ονομάτων ο Ολυμπιακός επικράτησε των Βαυαρών με 3-1.

Μετά από πίεση στον τερματοφύλακα, η μπάλα στρώθηκε στον Μουζακίτη και με πλασέ άνοιξε το σκορ στο 32′. Πέντε λεπτά αργότερα ο Παπακανέλλος έβαλε ένα φοβερό γκολ από πλάγια θέση. Δεν πρόλαβαν να κάνουν  σέντρα οι Γερμανοί και ο Κωστούλας πέτυχε και τρίτο γκολ για τους Πειραιώτες.

Το μόνο που κατάφεραν οι Βαυαροί ήταν να μειώσουν σε 3-1 με το γκολ του Ράμσακ στο 63′.

Ναντ

19/4 Νιόν Ελβετίας

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο Final Four του Youth League, με αντίπαλο τη Ναντ. Στην κανονική διάρκεια καμιά ομάδα δεν μπόρεσε να επικρατήσει και το εισιτήριο του τελικού κρίθηκε στα πέναλτι. Παρά το γεγονός ότι η διαδικασία δεν ξεκίνησε καλά με το χαμένο πέναλτι του Μουζακίτη, ολοκληρώθηκε με τον καλύτερο τρόπο. Οι Γάλλοι αστόχησαν σε 3 πέναλτι, με τον Σίνα να είναι MVP του ματς και ο Ολυμπιακός πέρασε στον μεγάλο τελικό. Τις εύστοχες εκτελέσεις πέτυχαν οι Μπάκουλας, Κωστούλας Μ και Λιατσικούρας.

Μίλαν

22/4 Νιόν Ελβετίας

Αντίπαλος στο τελικό η Μίλαν. Μόνο στο άκουσμα του ονόματος αυτής της ομάδας τρέμεις στην σκέψη να την συναντήσεις στον τελικό… Τα παιδιά του Σωτήρη Συλαϊδόπουλο δεν έτρεμαν ποτέ…!

Μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο για να πάρουν το τρόπαιο και το πήραν!

Το σκορ του αγώνα άνοιξε ο Μουζακίτης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 60′, έπειτα από χέρι του Στάλμαχ. Ένα λεπτό αργότερο ο Παπακανέλλος με υπέροχη ατομική ενέργεια διπλασίασε τα τέρματα για τους «ερυθρόλευκους». Το τελικό 3-0 πέτυχε ο Μπακούλας με εντυπωσιακό ψαλιδάκι στο 66′.