Βόλεϊ: Βήμα πρόκρισης για Ολυμπιακό 3-0 την Μπούργκας

Ολυμπιακος - Μπουργκας 3-0

Βήμα πρόκρισης έκανε ο Ολυμπιακός ο οποίος νίκησε με 3-0 την Μπούργκας στο Μελίνα Μερκούρη για τη φάση των 16 του Challenge Cup.

Από την αρχή του παιχνιδιού ο Ολυμπιακός είχε το πάνω χέρι και επέβαλε τον ρυθμό του καθώς από το πρώτο σετ έφτασε να είναι μπροστά με 6 πόντους(8-2) και δεν έβαλε το σετ σε αμφισβήτηση.

Οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 0-3 μείωσαν στο 12-9 αλλά ο Στέρν και ο Κουμεντάκης ανέβασαν το σκορ στο 15-10 ξανά. Η διαφορά έφτασε στους 7 στο 21-14 με επίθεση του Ιντάλγκο.

Σε μια τελευταία αντεπίθεση, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 22-19, αλλά Ιντάλγκο και Στέρν έδωσαν το πρώτο σετ στον Ολυμπιακό με 25-19.

Στον ίδιο ρυθμό ξεκίνησε και το 2ο σετ για τους ερυθρόλευκους που προηγήθηκαν με 4-0 αλλά οι Βούλγαροι μείωσαν σε 4-3. Ο Στερν ήταν και πάλι εκεί όμως και ανέβασε πάλι τη διαφορά στους 3 με 6-3.

Ο Ολυμπιακός είχε πάντα το σκορ με το μέρος του και έφτασε στο +6 και πάλι με τον Στερν στο 11-5.

Οι Βούλγαροι μείωσαν ξανά στους 3 με 12-9 και στη συνέχεια σε 13-12 με τον Μπραντόεφ.

Εκεί ο Τζουλιάνι ταρακούνησε τους παίκτες του και με μπροστάρη τον Ιντάλγκο πήγε και πάλι τη διαφορά στους 3 στο 15-12. Οι Βούλγαροι όμως έκαναν την τελευταία προσπάθεια να επανέλθουν στο ματς με ένα σερί 0-3 ισοφάρισαν σε 20-20.

Στέρν και Ιντάλγκο πάλι όμως έβαλαν μπρος για την κατάκτηση του 2ου σετ και με καρφί του Κουβανού το σετ τελείωσε με 25-22.

Το 3ο σετ ήταν μια φωτοτυπία του πρώτου όπου οι ερυθρόλευκοι δε δυσκολεύτηκαν να πάρουν με τη διαφορά να φτάνει στους 4 στο 8-4.

Η συνέχεια ίδια με τη διαφορά να φτάνει μέχρι τους 7 στο 21-14. Μια διαφορά που κράτησε μέχρι το τέλος του σετ ο Ολυμπιακός που το κατέκτησε με 25-18 μετά από φιλέ των Βούλγαρων.

Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί στο Μλάντοστ στις 13 Δεκεμβρίου όπου οι Πειραιώτες θέλουν μόνο ένα σετ για να προκρυθούν στους 8.