Βόλεϊ: Νίκη-πρόκριση στους 32 του Challenge Cup για τα κορίτσια του ΠΑΟ

• 0
  • 2 views

Μετά το 3-0 στην Ελλάδα τα κορίτσια του Παναθηναϊκού πήραν τη νίκη με 3-2 και στην Ελβετία επί της Πφέφιγκεν και πέρασαν στους 32 του Challenge Cup.

Στη φάση των 32 του Challenge Cup οι πράσινες θα αναμετρηθούν με τη Γαλλική Ναντ και αναμένετε να είναι ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι.

Οι αγώνες ενάντια στη Ναντ θα διεξαχθούν στις 14 και 21 Δεκεμβρίου.

Στην Ελβετία τα κορίτσια του Γκάιτς είχαν στο πλευρό τους περίπου 200 οπαδούς και δεν μπορούσαν παρά μόνο να φέρουν τη νίκη πρόκριση στις αποσκευές τους στην Ελλάδα.

Στο πρώτο σετ που λίγο έλειψε να έρθει με το μέρος του Τριφυλλιού καθώς ήταν μπροστά με 23-24, το πήραν οι αθλήτριες της Πφέφιγκεν με σκορ 31-29!

Το δεύτερο σετ ήταν επίσης μαχητικό με τις Ελληνίδες να βρίσκονται πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερα διάρκεια του παιχνιδιού, μέχρι και με 4 πόντους στο 16-12, αλλά τελικά κατάφεραν να το πάρουν με 23-25.

Στο τρίτο σετ κατέβηκε μόνο ο Παναθηναϊκός καθώς πήρε κεφάλι μετά τα μισά του, και με διαρκείς επιθέσεις το καθάρισε με 15-25 όπως και την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Στο 4ο σετ γυρνάμε και πάλι στη μάχη με τον Παναθηναϊκό να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα στην αρχή αλλά μετά το 12-12 οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι. Τελικά, η γηπεδούχος ομάδα κατάφερε να πάρει δυο πόντους όταν το σκορ ήταν 23-23 και έκανε το 2-2 με σκορ 25-23. Οδηγώντας το παιχνίδι σε τάι μπρέικ.

Μια ακόμη μάχη δόθηκε στο τελευταίο σετ με τις πράσινες να δείχνουν φοβερά αποθέματα ενέργειας βρισκόμενες με 2 ή και 3 πόντους μπροστά κατάφεραν να τελειώσουν την υπόθεση νίκη με 13-15 και 2-3 σετ παίρνοντας τη νίκη και την πρόκριση.

Κορυφαία για τον Παναθηναϊκό η Ανθούλη και η Ανάε με 24 και 20 πόντους αντίστοιχα ενώ για την Πφεφινγκεν η Ίχλερ έφτασε τους 22.

Πφεφινγκεν: Βίλι 11 (7/23 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μάτερ 11 (10/23 επ., 1 άσσος), Ίχλερ 22 (19/45 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μπέτσιτς 15 (12/35 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 56% υπ. - 24% άριστες), Ζέρνοβιτς 10 (9/23 επ., 1 μπλοκ, 49% υπ. - 27% άριστες), Λίντμπεργκ 3 (1/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ντεπράτι (λ, 53% υπ. - 29% άριστες), Σαλαντίν (λ, 60% υπ. - 10% άριστες).

Παναθηναϊκός: Χατζηευστρατιάδου 15 (14/19 επ., 1 μπλοκ), Ανάε 20 (15/35 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 31% υπ. - 18% άριστες), Γκρότους 10 (7/24 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ. - 33% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1/2 επ.), Ανθούλη 24 (22/47 επ., 2 μπλοκ), Μέντιτς 14 (9/14 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 59% υπ. - 37% άριστες), Νικολογιάννη 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 43% υπ. - 14% άριστες), Μεταξά 1 (1/2 επ.).