Νικητής της μάχης ο Παναθηναϊκός

• 0
  • 2 views

Σε ένα ματς ακατάλληλο για καρδιακούς ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει τη νίκη στην παράταση με 88-85 ενάντια στη Βίρτους Μπολόνια, και έκανε το 3-6 στο ρεκόρ του.

Αν και ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, το τέλος δεν ήταν το ίδιο στο πρώτο δεκάλεπτο για τον Παναθηναϊκό.

Το 6-3 στα πρώτα 3 λεπτά, έγινε 6-15 με ένα σερί 0-12 για τους Ιταλούς με πρωταγωνιστή τον Χάκετ ο οποίος σε αυτό το διάστημα πέτυχε 8 πόντους.

Το αρνητικό σερί συνεχίστηκε με τη διαφορά να φτάνει στους 12(7-19). Λί και Γουντάιτις μείωσαν στο 12-19 ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε ο Τεόντοσιτς με 12-21.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός μπήκε μαχητικά και μόλις στο πρώτο πεντάλεπτο είχε μειώσει στους 2 πόντους(28-30) με τον Γουόλτερς ενώ το ημίχρονο έκλεισε με τη διαφορά στους 3 χάρις σε τρίποντο του Γουίλιαμς 1 λεπτό πριν τη λήξη, με 38-41.

Τα πρώτα λεπτά της 3ης δεκαλέπτου συνεχίστηκαν με μάχες που κρατούσαν την Μπολόνια με λίγους πόντους μπροστά στο σκορ αλλά ο Παναθηναϊκός κρατούσε χαμηλά τη διαφορά. Μετά το 6ο λεπτό της περιόδου ανέλαβε δράση ο Γουίλιαμς και ο Γουόλτερς με τον Παναθηναϊκό όχι μόνο να παίρνει κεφάλι στο σκορ αλλά να ξεφεύγει και με +7(62-55) με ένα σερί 12-0.

Ο Μίλος Τεόντοσιτς με 2 τρίποντα κράτησε τη διαφορά χαμηλά με τον Γουίλιαμς να τη φτάνει στο 67-62 1 δευτερόλεπτο πριν τη λήξη.

Στο 4ο δεκάλεπτο ανέλαβαν δράση οι άμυνες και το ματς έγινε δραματικό με τις ομάδες να χαρίζουν σπουδαίες μονομαχίες.

Στο 3:52 πριν τη λήξη ο Γουίλιαμς έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό 74-68.

Η Βίρτους Μπολόνια όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη καθώς με ένα σερί 8-0 μπήκε μπροστά στο σκορ με 74-76, 1:23 πριν τη λήξη.

Λυτρωτής για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Λί ο οποίος με δίποντο μόλις 9 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη έκανε το 76-76 στέλνοντας τις δύο ομάδες στην παράταση.

Εκεί οι μάχες συνεχίστηκαν με την Μπολόνια να παίρνει κεφάλι με 76-78 αλλά ο Παναθηναϊκός είχε άμεση αντίδραση με 2 δίποντα των Γουίλιαμς και Γκουντάιτις. Ο Χάκετ με 1 λεπτό να απομένει έβαλε μπροστά την Μπολόνια με 80-83 με τον Μπέικον με καλάθι και φάουλ έφερε το ματς στα ίσα ξανά.

Στα 35" Λούντμπεργκ έβαλε μπροστά για τελευταία φορά την Μπολόνια με 83-85. Ο Γουίλιαμς στα 14" με τρίποντο σήκωσε την ομάδα στις πλάτες του, ενώ ο Μπέικον στα 5" ανέβασε το σκορ στο 88-85 με δυο εύστοχες βολές.

Ο Γουίλιαμς έκανε φοβερό παιχνίδι με 26 πόντους και 8 ριμπάουντ ενώ ο Γουόλτερς πρόσθεσε άλλους 18.

Για την Μπολόνια ο Τζάιτε πέτυχε 20 αλλά δεν ήταν αρκετοί να κάνουν τη διαφορά.

Ο Γάλλος λίγα δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της 4ης περιόδου θα μπορούσε να είχε τελειώσει το ματς αλλά αστόχησε με αποτέλεσμα να φτάσουμε στην παράταση και να κερδίσει ο Παναθηναϊκός.