WTA 1000: Βασίλισσα του Μαϊάμι η…”30άρα” Kvitova & επιστροφή στο Top10

Η Petra Kvitova θριάμβευσε στον Τελικό του Μαϊάμι απέναντι στην Rybakina με 2-0 σετ και σκορ 716-614, 6-2 σε 1 ώρα και 42 λεπτά, κατακτώντας τον 30ό Τίτλο της καριέρας της.

Η Τσέχα έφτασε στην κατάκτηση του 9ου Τίτλου της στα 1000άρια, ισοφαρίζοντας την 3η Simona Halep που θριάμβευσε πέρσι στο Τορόντο, ενώ αύξησε και το σερί της σε Τελικούς συνολικά σε 30-11. Μόνο η Victoria Azarenka (10) και η Serena Wiliams (13) έχουν κερδίσει περισσότερα Τρόπαια από το 2009 που υπάρχουν τα 1000άρια.

Μετά από 3 φορές που έφτασε στα Προημιτελικά, η κάτοχος 2 Grand Slam έβαλε τέλος στο σερί 13 νικών της Rybakina και πέτυχε την 60ή νίκη της κόντρα σε αντίπαλο του Top10, πίσω μόνο από τις εν ενεργεία Venus Williams και Azarenka. Η 33χρονη έγινε η μεγαλύτερη ηλικιακά Πρωταθλήτρια του Μαϊάμι από το 2015 και την S. Wiliams, ενώ από Δευτέρα (3/4) θα επιστρέψει ξανά στο Top10 μετά τον Σεπτέμβριο του 2021.

Μετά από ένα μαραθώνιο 1ο σετ 66 λεπτών και ένα θρίλερ στο tie-break, η Petra επικράτησε με σκορ 16-14 σβήνοντας 5 set points και σταματώντας το αήττητο 7-0 που είχε η Καζάκα στα φετινά tie-breaks. Στο 2ο σετ η Τσέχα είχε σαφώς πιο εύκολο έργο, όπως αποδεικνύει και το άνετο 6-2.